Երկուշաբթի, 27 հուլիսի, 2026 թ., 10:27
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն իր կաբինետի նախարարներին տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ն պնդում է, որ իսրայելական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Սիրիայից, Լիբանանից և Գազայի հատվածից։ Այս մասին հայտնում է Channel 13-ը՝ հղում կատարելով իրազեկ աղբյուրին։
Աղբյուրի տվյալներով՝ Վաշինգթոնը շահագրգռված է, որպեսզի Իսրայելի պաշտպանության բանակը «մի շարք հետքաշումներ» իրականացնի երեք ճակատներում, սակայն չի հստակեցնում՝ խոսքը զորքերի ամբողջական, թե մասնակի դուրսբերման մասին է։
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ Նեթանյահուն դեմ է արտահայտվել դրան և իր նախարարներին ասել է, որ մտադիր է դիմադրել։ «Ես նրանց ո՛չ կասեմ»,- լրատվամիջոոցը մեջբերում է Իսրայելի վարչապետի խոսքը։

США требуют отвода ЦАХАЛ из Газы, Ливана и Сирии
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху проинформировал министров своего кабинета о том, что США настаивают на выводе израильских войск из Сирии, Ливана и сектора Газа, сообщает Channel 13 со ссылкой на осведомленный источник.
По данным собеседника телеканала, Вашингтон заинтересован в том, чтобы Армия обороны Израиля осуществила "серию отводов" на трех фронтах, однако не уточняет, идет ли речь о полном или частичном выводе войск.
При этом отмечается, что Нетаньяху выразил несогласие с этим и заявил своим министрам, что намерен сопротивляться.