Բեռլինի ոստիկանությունը ոչնչացրել է սեռական փոքրամասնության շքերթի մեջ մեքենայով մխրճված քաղաքացուն
Բեռլինի ոստիկանությունը կրակել և սպանել է 21-ամյա Աբդուլ Բ-ին, ով կասկածվում էր ամենամյա ԼԳԲՏ+ շքերթի ժամանակ միտումնավոր վրաերթ իրականացնելու համար, որի հետևանքով կա մեկ զոհ: Տեղեկատվությունը հաստատել է Բեռլինի Սենատի Ներքին գործերի նախարարությունը։
Der Tagesspiegel-ը հայտնել է կասկածյալի լրիվ անունը՝ Աբդուլ Բալութ։ Իրավապահ մարմինները նրան հայտնաբերել են մոտավորապես ժամը 18:00-ին (Երևանի ժամանակով 20:00-ին) այգեգործական համալիրում։ Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ նա հարձակվել է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վրա՝ կրելով սուր զենք։ Սա ոստիկաններին դրդել է կրակ բացել։ Կասկածյալը մահացել է դեպքի վայրում՝ չնայած բժշկական օգնություն ցուցաբերելու փորձերին։
Տեղական իշխանությունների տվյալներով՝ կասկածյալը կապեր է ունեցել իսլամիստական ​​շրջանակների հետ։
Աբդուլ Բ-ն ծնվել է Բեռլինում և Գերմանիայի քաղաքացի է՝ լիբանանյան արմատներով՝ ըստ N-TV հեռուստաալիքի։
2025 թվականի վերջին երիտասարդը ձերբակալվել է Բեռլինի Բրանդենբուրգի օդանավակայանում՝ Լիբանանից վերադառնալուց հետո։ Հետաքննիչները պնդում են, որ նա նախկինում փորձել է մեկնել Սիրիա՝ միանալու «Իսլամական պետությանը»։

Подозреваемый в нападении на прайд в Берлине застрелен полицией
Полиция Берлина застрелила 21-летнего Абдула Б., подозреваемого в наезде на ЛГБТ-парад Christopher Street Day (CSD) при попытке задержания в берлинском административном округе Шпандау. Об этом вечером в воскресенье, 26 июля, со ссылкой на источники сообщили немецкие СМИ. Позже информацию подтвердило Управление Сената Берлина по внутренним делам.
Der Tagesspiegel указало полное имя застреленного подозреваемого - Абдул Баллут. Правоохранители обнаружили его примерно в 18:00 (20:00 по Еревану) на территории садового комплекса. По предварительным данным, он набросился на правоохранителей, имея при себе холодное оружие. Из-за этого правоохранители открыли огонь. В результате подозреваемый скончался на месте, хотя ему пытались оказать медпомощь.
По данным местных властей, застреленный подозреваемый был связан с исламистскими кругами.
Абдул Б. родился в Берлине, он гражданин Германии, у его семьи ливанские корни, указал телеканал n-tv.
В конце 2025 года молодой человек был задержан в аэропорту Берлин-Бранденбург после возвращения из Ливана. Следствие утверждало, что ранее он пытался выехать в Сирию с целью вступить в ряды «Исламского государства».