Պուտինը հայտարարել է, որ Կալինինգրադի մարզի անվտանգությունը կապահովվի բոլոր միջոցներով
Կալինինգրադի մարզի անվտանգությունն սպառնալիքի դեպքում կապահովվի ռուսական բոլոր հասանելի հնարավորություններով, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սանկտ Պետերբուրգում նավատորմի հրամանատարների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ցանկացած սպառնալիքի դեպքում Կալինինգրադի մարզի անվտանգությունը կապահովվի ռուսական բոլոր հասանելի հնարավորություններով։ Սակայն Բալթյան նավատորմը պետք է լինի առաջնագծում», - ասել է Պուտինը։
Նա հավելել է, որ նավատորմին տրվել են համապատասխան առաջադրանքներ և հույս է հայտնել, որ դրանք պատշաճ կերպով կատարվում են։
Մայիսին Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիշը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն ունի միջոցներ՝ անհրաժեշտության դեպքում «քանդելու ռուսական ՀՕՊ բազաները և հրթիռային համակարգերը» տարածաշրջանում։ Պուտինը պատասխանել է՝ ասելով, որ Ռուսաստանն ունի բոլոր միջոցները՝ «գետնին հավասարեցնելու նրանց, ովքեր դա կփորձեն»։
Դեկտեմբերին Պուտինը հայտարարել է, որ Կալինինգրադի մարզը շրջափակելու փորձերը «կհանգեցնեն հակամարտության աննախադեպ սրացման» և այն կբարձրացնեն բոլորովին այլ մակարդակի, հնարավոր է՝ հանգեցնելով լիարժեք զինված հակամարտության։ Նրա խոսքով՝ Մոսկվան «կոչնչացնի» նման սպառնալիքները։

Путин: безопасность Калининградской области будет обеспечена всеми средствами
Безопасность Калининградской области в случае угроз будет обеспечена всеми возможностями России, заявил президент Владимир Путин на встрече с командующими флотами в Санкт-Петербурге.
«В случае каких бы то ни было угроз безопасность Калининградской области будет обеспечиваться всеми возможностями Российской Федерации. Но на переднем крае должен находиться Балтийский флот», — сказал Путин.
Он добавил, что соответствующие задачи поставлены перед флотом, и выразил надежду, что они выполняются должным образом.
В мае глава МИД Литвы Кястутис Будрис заявил, что у НАТО есть средства, чтобы «сровнять с землей российские базы ПВО и ракетные комплексы» в регионе в случае необходимости. Путин в ответ тогда сказал, что у России есть все средства «сровнять с землей тех, кто попытается это сделать».
В декабре Путин говорил, что попытки блокады Калининградской области «приведут к невиданной до этого момента эскалации конфликта» и выведут его на совершенно другой уровень, вплоть до крупномасштабного вооруженного конфликта. По его словам, Москва будет «уничтожать» подобные угрозы.