Աշխարհի մարդկանց ավելի քան 30%-ը չի կարող իրեն թույլ տալ առողջ սննդակարգ. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ն անդրադարձել է սննդի մատչելիության խնդրին: Մոլորակի յուրաքանչյուր երրորդ մարդ չի կարող իրեն թույլ տալ առողջ սնունդ, հաղորդվում է կազմակերպության նոր զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է, որ 2.69 միլիարդ մարդ չի կարող բազմազան սննդակարգով սնվել և բավարարել իրենց էներգիայի ու սննդանյութերի կարիքները: Մինչև 2030 թվականը սովի վերացումը կպահանջի «հսկայական» աշխատանք:
Չնայած մինչև 2025 թվականը համաշխարհային սովի կրճատմանը, այն մարդկանց համամասնությունը, ովքեր չեն կարող իրենց թույլ տալ առողջ սննդակարգ, մնում է «չափազանց բարձր», - նշել է ՄԱԿ-ի Սննդի և գյուղատնտեսության կազմակերպության գլխավոր տնտեսագետ Մաքսիմո Տորերոն: Առողջ սննդակարգի միջին համաշխարհային արժեքը 2026 թվականին կազմում է օրական 4.28 դոլար: Տորերոյի խոսքով, կառավարության քաղաքականությունը սովորաբար կենտրոնանում է հացահատիկային և օսլայով հարուստ սննդամթերքի խթանման վրա, այլ ոչ թե մսի, կաթնամթերքի, մրգերի և բանջարեղենի: «Սա նշանակում է կալորիաներ, բայց ոչ սննդակարգի բազմազանություն», - բացատրել է փորձագետը՝ նշելով, որ դա հանգեցնում է ճարպակալման մակարդակի աճի և լուրջ հիվանդությունների:
Տորերոն կոչ է անում կառավարություններին ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքների, հետազոտությունների և զարգացման մեջ: Հաշվետվության մեջ նշվում է, որ արդյունավետ մատակարարման շղթաները կարող են նվազեցնել մսի և կաթնամթերքի, ինչպես նաև մրգերի և բանջարեղենի արժեքը։

Среда, 22 Июля, 2026 года, 00:52
ООН заявила о проблеме доступности продуктов питания. Каждый третий человек на планете не может позволить себе здоровую пищу, пишет The Guardian со ссылкой на новый доклад организации.
В документе указано, что 2,69 млрд человек не могут разнообразно питаться и удовлетворять свои цели в энергии и питательных веществах. Чтобы искоренить голод 2030 году, потребуется «огромный» объём работы.
Несмотря на то, что 2025 году глобальная проблема голода сократилась, доля людей, которые не могут позволить себе здоровое питание, остаётся «чрезвычайно высокой», заявил главный экономист Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН Максимо Тореро. Стоимость здорового питания в 2026 году в среднем в мире составляет 4,28 доллара в день. По словам Тореро, государственная политика обычно сосредоточена на льготах для производства зерновых и крахмалистых продуктах, а не мяса, молочных продуктов, фруктов и овощей. «Это означает калории, но не разнообразие рациона», — пояснил эксперт, отметив, что это ведёт к росту уровня ожирения и серьёзным заболеваниям.
Тореро призывает государства инвестировать в инфраструктуру, исследования и разработки. В докладе отмечается, что эффективные цепочки поставок могут снизить стоимость мяса и молочных продуктов, а также фруктов и овощей.