Իրանը հարվածում է Քուվեյթն և Բահրեյնը
Երկուշաբթի օրը Քուվեյթի ողջ տարածքում ազդանշաններ են հնչել, երբ զինվորականները որսացել են հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր, հաղորդել են պետական ​​լրատվական գործակալությունը և Քուվեյթի բանակը: Բանակը հայտարարության մեջ նշել է, որ որսում է ներխուժող հրթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր:
Ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ տագնապի ազդանշանները կրկին հնչել են Բահրեյնում:
Ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ երկուշաբթի օրը սիրեններ են հնչել Բահրեյնում:
Ավելի վաղ Բահրեյնի պետական ​​հեռուստատեսությունը հաղորդել է, որ երկրի ՀՕՊ համակարգերն արձագանքել են Իսլամական Հանրապետության հարձակումներին:
Միևնույն ժամանակ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը պնդում է, որ հարվածել է ամերիկյան թիրախներին Բահրեյնում և Քուվեյթում:
Երկուշաբթի օրը Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ է հասցրել Բահրեյնում և Քուվեյթում գտնվող՝ ԱՄՆ-ի ռազմական թիրախներին, այդ թվում՝ Բահրեյնի Ալ Սախիր ավիաբազային և Բին Սալման նավահանգստին, ինչպես նաև Քուվեյթի Արիֆջան ավիաբազային:
Հայտարարության մեջ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել է, որ իր ռազմածովային հարվածները «Նասր 2» գործողության այսպես կոչված 23-րդ ալիքի մաս են կազմել և ներառել են հարձակումներ այն օբյեկտների վրա, որոնք, ըստ նրա, օգտագործվում են ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքերի սպասարկման, ռազմածովային նավերի մարզման և հատուկ գործողությունների ուժերին աջակցելու համար:
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ հարձակումները զգալի վնաս են հասցրել, և որ տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմական թիրախների դեմ գործողությունները կշարունակվեն։
Հայտարարության մեջ նաև մերժվել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն մեկնաբանությունները, որ Իրանի հրթիռներն ու անօդաչու թռչող սարքերը սպառվում են, հայտարարելով, որ Իրանը կշարունակի նման զենքեր արձակել այնքան ժամանակ, քանի դեռ հակամարտությունը շարունակվում է։

Понедельник, 20 Июля, 2026 года, 19:47
В понедельник по всему Кувейту прозвучали сирены, поскольку военные перехватывали ракеты и беспилотники, сообщили государственное информационное агентство и кувейтская армия. В заявлении армии говорится, что она перехватывает приближающиеся ракеты и беспилотники.
В Бахрейне снова зазвучали сирены, сообщило министерство внутренних дел.
В понедельник по всему Бахрейну вновь прозвучали сирены, сообщило министерство внутренних дел страны.
Ранее государственное телевидение Бахрейна сообщило, что системы противовоздушной обороны страны отреагировали на атаки Исламской Республики.
В то же время, Корпус стражей исламской революции заявляет, что наносил удары по американским объектам в Бахрейне и Кувейте.
В понедельник иранская Революционная гвардия заявила, что нанесла ракетные и беспилотные удары по американским военным объектам в Бахрейне и Кувейте, включая авиабазу Аль-Сахир и порт Бин-Салман в Бахрейне, а также базу Арифджан в Кувейте.
В своем заявлении Корпус стражей исламской революции сообщил, что его военно-морские удары являются частью так называемой 23-й волны операций «Наср 2» и включают нападения на объекты, которые, по его словам, используются для обслуживания американских беспилотников, подготовки военно-морских судов и поддержки сил специальных операций.
Представители КСИР заявили, что атаки причинили значительный ущерб и что операции против, как они назвали, американских военных целей в регионе будут продолжены.
В заявлении также были отвергнуты комментарии президента США Дональда Трампа о том, что у Ирана заканчиваются ракеты и беспилотники, и было заявлено, что Иран будет продолжать запускать такое оружие до тех пор, пока длится конфликт.