Մեսին դարձավ ԱԱ եզրափակչում խաղացած ամենատարեց դաշտային խաղացողը
Արգենտինացի հարձակվող Լիոնել Մեսին դարձավ Աշխարհի առաջնության եզրափակչում խաղացած ամենատարեց դաշտային խաղացողը։
39-ամյա արգենտինացին մեկնարկային կազմում է 2026 թվականի Աշխարհի առաջնության եզրափակչում Իսպանիայի դեմ։ Նախկին ռեկորդը պատկանում էր Շվեդիայի Գունար Գրենին (37 տարեկան և 241 օրական)։ Նա մեկնարկային կազմում էր 1958 թվականի մրցաշարի վճռորոշ խաղը։
Աշխարհի առաջնության եզրափակչի պատմության ամենատարեց խաղացողը իտալացի դարպասապահ Դինո Զոֆն է։ 1982 թվականին նա խաղաց Արևմտյան Գերմանիայի դեմ 3-1 հաշվով հաղթանակի խաղում՝ 40 տարեկան և 133 օրական հասակում։
Մեսսին նաև դարձավ երկրորդ խաղացողը, որը խաղացել է Աշխարհի առաջնության երեք եզրափակիչներում՝ կրկնելով բրազիլացի Կաֆուի ցուցանիշը։
39-ամյա Մեսին 2023 թվականից խաղում է Հյուսիսամերիկյան բարձրագույն լիգայի (MLS) «Ինտեր Մայամի»-ում։ Եվրոպայում արգենտինացին խաղացել է «Պարի Սեն Ժերմեն»-ի և «Բարսելոնա»-ի կազմում, որտեղ չորս անգամ նվաճել է Չեմպիոնների լիգան, երեք անգամ՝ ՈՒԵՖԱ-ի Սուպերգավաթը և երեք անգամ՝ ՖԻՖԱ-ի աշխարհի ակումբային առաջնությունը։ Հարձակվողը ՖԻՖԱ-ի աշխարհի առաջնության չեմպիոն է (2022), աշխարհի առաջնության փոխչեմպիոն (2014), օլիմպիական չեմպիոն (2008) և երկու անգամ՝ Ամերիկայի գավաթի հաղթող (2021, 2024)։ Մեսսին ռեկորդակիր է «Ոսկե գնդակ»-ի ամենաշատ մրցանակների հաշվով (8 գնդակ)։

Месси стал самым возрастным полевым футболистом, сыгравшим в финале ЧМ
Нападающий сборной Аргентины Лионель Месси стал самым возрастным полевым футболистом, который принял участие в финальном матче чемпионата мира.
39-летний аргентинец вышел в стартовом составе на финал мирового первенства — 2026 против команды Испании. Прежде рекорд удерживал швед Гуннар Грен (37 лет и 241 день). Он начал с первых минут решающую игру на турнире 1958 года.
Самым возрастным игроком в истории финальных матчей чемпионатов мира является итальянский вратарь Дино Дзофф. В 1982 году он принял участие в игре против команды ФРГ (3:1) в возрасте 40 лет и 133 дней.
Ранее ТАСС сообщал, что Месси стал вторым футболистом, который сыграл в трех финалах на чемпионатах мира, повторив достижение бразильца Кафу.
Месси 39 лет, с 2023 года он выступает за клуб североамериканской Главной лиги футбола (MLS) «Интер Майами». В Европе аргентинец играл за французский «Пари Сен-Жермен» и испанскую «Барселону», в составе которой четыре раза выиграл Лигу чемпионов, по три раза — Суперкубок УЕФА и клубный чемпионат мира. Нападающий является чемпионом мира (2022), серебряным призером мирового первенства (2014), олимпийским чемпионом (2008) и двукратным обладателем Кубка Америки (2021, 2024). Месси принадлежит рекорд по числу «Золотых мячей» (8).