Պակիստանը կոչ է արել Իրանին և ԱՄՆ-ին դադարեցնել ռազմական գործողությունները
Պակիստանի ԱԳՆ-ն կոչ է անում Թեհրանին և Վաշինգթոնին դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել վիճահարույց հարցերի լուծման շուրջ բանակցությունները:
«Պակիստանը կշարունակի կողմերին կոչ անել դադարեցնել բռնությունը և վերսկսել տեխնիկական բանակցությունները՝ փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն», - հայտարարել է ԱԳՆ ներկայացուցիչ Թահիր Անդրաբին՝ հավելելով, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի բանակցությունների սեղանի շուրջ։
Պակիստանի միջնորդությամբ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն՝ կողմերը նախատեսում էին 60 օրվա ընթացքում տեխնիկական բանակցություններ անցկացնել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ՝ վերջնական համաձայնության հասնելու համար։ Ամերիկյան լրատվամիջոցների հաշվարկներով՝ այդ 60-օրյա ժամկետը կլրանա օգոստոսի 17-ին։

Четверг, 16 Июля, 2026 года, 17:27
МИД Пакистана призывает Тегеран и Вашингтон завершить военные действия и возобновить переговоры по решению спорных вопросов.
"Пакистан продолжит призывать стороны к прекращению насилия и к возобновлению технических переговоров в соответствии с меморандумом о взаимопонимании", - заявил представитель МИД Тахир Андраби и добавил, что конфликт необходимо решать за столом переговоров.
В соответствии с меморандумом о взаимопонимании между Ираном и США, подписанным при посредничестве Пакистана, Тегеран и Вашингтон планировали провести 60 дней технических переговоров о судьбе иранской ядерной программы, чтобы достичь окончательного соглашения. Этот 60-дневный срок, по подсчетам американских СМИ, истечет 17 августа.
Ранее в июле президент США Дональд Трамп возобновил удары по Ирану и заявил, что считает перемирие завершенным. На прошлой неделе постпред США при ООН Майк Уолтц отметил, что переговоры на экспертном уровне по вопросу иранской ядерной программы при этом не прекратились.