Զապորոժիեի ատոմակայանի գլխավոր ինժեները զոհվել է ուկրաինական ԱԹՍ-ի հարձակման հետևանքով
Զապորոժիեի ատոմակայանի (ԶԱԷԿ) գլխավոր ինժեներ Ալեքսանդր Յակովլևը զոհվել է ուկրաինացի զինյալների թիրախային հարվածի հետևանքով, հայտարարել է «Ռոսատոմ»-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչևը։
«Ուկրաինայի զինված ուժերի անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է Զապորոժիեի ատոմակայանի (ԶԱԷԿ) Toyota Camry ծառայողական մեքենային՝ կայանի արդյունաբերական օբյեկտի և Էներգոդար քաղաքի սահմանին։ Վարորդ Դմիտրի Ֆիլիպովը զոհվել է գլխավոր ինժեներ Ալեքսանդր Յակովլևի հետ միասին»,- լրագրողներին ասել է նա։
Լիխաչովը միջադեպն անվանել է ահաբեկչական հարձակում՝ ընդգծելով, որ դա հնարավոր է դարձել Արևմուտքի կողմից «Կիևի հանցավոր ռեժիմի» ուղղակի խրախուսման շնորհիվ։ «Մենք ԱԷՄԳ-ից ակնկալում ենք այս ողբերգությանն արագ, կոնկրետ և հստակ արձագանք», - հավելել է նա։
Ռուսաստանի քաղաքական ղեկավարությունը տեղեկացվել է միջադեպի մասին։
Կայանը գլխավոր ինժեների սպանությունն անվանել է հարձակում միջուկային օբյեկտի անվտանգության սկզբունքի վրա՝ ընդգծելով, որ այն միշտ պետք է հեռու մնա քաղաքականությունից։

Главный инженер ЗАЭС погиб при атаке украинского дрона
При целенаправленном ударе украинских боевиков погиб главный инженер ЗАЭС Александр Яковлев, сообщил глава "Росатома" Алексей Лихачев.
"Дрон ВСУ нанес удар по служебному автомобилю Запорожской АЭС Toyota Camry на границе промышленной площадки станции и города Энергодар. Вместе с главным инженером Александром Яковлевым погиб водитель автомобиля Дмитрий Филиппов", — сказал он журналистам.
Лихачев назвал произошедшее терактом, подчеркнув, что он стал возможным из-за прямого поощрения преступного киевского режима Западом. "Ожидаем от МАГАТЭ оперативной, конкретной и четкой реакции на произошедшую трагедию", — добавил он.
Политическое руководство России проинформировали о случившемся.
На самой станции убийство главного инженера назвали посягательством на принцип безопасности ядерных объектов, подчеркнув, что он всегда должен оставаться вне политики.