ԵՄ-ն թույլ է տալիս Ուկրաինային գնել չինական անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներ
Ուկրաինային թույլատրվել է գնել չինական անօդաչու թռչող սարքերի բաղադրիչներ՝ օգտագործելով ԵՄ պաշտպանական վարկի շրջանակներում ստացված միջոցները: Այս մասին հայտնել է Financial Times-ը՝ հղում անելով երկու աղբյուրների:
Թերթի աղբյուրները հայտնել են, որ Կիևը թույլտվություն է ստացել օգտագործել վեց միլիարդ եվրոյի առաջին տրանշի մի մասն այս նպատակով:
Ինչպես նշում է FT-ն, այս որոշումը ընդգծում է ԵՄ պաշտպանական արտադրության բացթողումները և Չինաստանի դերը հակամարտության երկու կողմերին մատակարարելու գործում: Վարկի պայմանների համաձայն՝ ԵՄ միջոցներով գնված պաշտպանական արտադրանքը պետք է հիմնականում ստացվի միասնական շուկայից՝ Ուկրաինայից կամ հաստատված գործընկերներից: Մյուս դաշնակիցները կարող են որակավորվել, եթե նրանք ստորագրեն անվտանգության գործընկերության համաձայնագիր ԵՄ-ի հետ: Այնուամենայնիվ, բացառություն է նախատեսված նաև, եթե անհրաժեշտ արտադրանքը չի կարող ձեռք բերվել այդ երկրներից բավականաչափ արագ կամ բավարար քանակությամբ:
Ուկրաինան մայիսի վերջին ստորագրել և վավերացրել է Ուկրաինայի աջակցության վարկը ստանալու համաձայնագիրը: Սա Եվրոմիության վարկային գործիք է մինչև 90 միլիարդ եվրոյի չափով, որը նախատեսված է 2026-2027 թվականների համար: Այս գումարից 60 միլիարդ եվրոն նախատեսվում է հատկացնել Ուկրաինայի պաշտպանական կարիքներին:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ երկիրն այժմ տարեկան արտադրում է 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ «Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ հրապարակավ հայտարարեցի պետության ծրագրի մասին՝ տարեկան մեկ միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ Ամենուրեք մեծ կասկածամտություն կար՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին։ Եվ հիմա մենք կարող ենք հաստատել. մենք տարեկան արտադրում ենք 10 միլիոն անօդաչու թռչող սարք։ 10, և կլինի 20», - նրա խոսքերն է մեջբերել «Ազատություն» ռադիոկայանի ուկրաինական ծառայությունը։

Среда, 15 Июля, 2026 года, 18:27
Украине разрешили закупать китайские детали для беспилотников на средства, полученные в рамках оборонного кредита ЕС. Об этом пишет Financial Times со ссылкой на два источника.
Собеседники газеты рассказали, что Киев получил разрешение использовать на это часть средств из первого транша в размере шести миллиардов евро.
Как отмечает FT, это решение подчеркивает пробелы в оборонном производстве ЕС и роль Китая в снабжении обеих сторон конфликта. Согласно условиям кредита, оборонная продукция, закупаемая за счет средств ЕС, должна в основном поступать с единого рынка: из Украины или от утвержденных партнеров. Другие союзники могут претендовать на участие, если они подпишут соглашение о партнерстве в сфере безопасности с ЕС. Однако также предусмотрено исключение – в случае, если необходимую продукцию невозможно получить из этих стран достаточно быстро или достаточном количестве.
Украина подписала и ратифицировала соглашение о получении Ukraine Support Loan в конце мая. Это кредитный инструмент Европейского Союза на сумму до 90 млрд евро, рассчитанный на 2026–2027 годы. 60 млрд из этой суммы, как предполагается, будут направлены на оборонные нужды Украины.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что на сегодняшний день в стране производится 10 млн дронов в год. "Я помню, как впервые озвучил публично план государства: миллион дронов в год. Было много скепсиса везде – и внутри, и снаружи. А сейчас можем констатировать: мы производим 10 млн дронов в год. 10, и будет 20", – цитирует его украинская служба Радио Свобода.