Կիրակի, 12 հուլիսի, 2026 թ., 09:30
Հորմուզի նեղուցն ամբողջությամբ փակ է մինչև Միացյալ Նահանգների կողմից տարածաշրջանում միջամտության դադարեցումը, հայտարարել է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերը, հաղորդում է PressTV-ն։
«ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերը հավելում են, որ այս միջադեպից հետո Հորմուզի նեղուցը փակ է մինչև հետագա ծանուցում, և ոչ մի նավի թույլատրված չի լինի տարանցել տարածաշրջանով մինչև ԱՄՆ-ի ներգրավվածության ավարտը», - ասել է կորպուսը՝ հավելելով, որ Վաշինգտոնը ցույց է տվել իր անկարողությունը պահպանել փոխըմբռնման հուշագրի պայմանները։
ԻՀՊԿ-ն պարզաբանել է, որ որոշումը պայմանավորված է նեղուցում տեղի ունեցած նոր միջադեպով։
«Օտարերկրացիների կողմից հրահրված՝ մի քանի նավեր փորձել են ընթանալ չարտոնված երթուղով՝ անտեսելով ուղղությունը փոխելու նախազգուշացումները: Արդյունքում, նավը, որը վտանգել էր ծովային անվտանգությունը՝ անջատելով իր համակարգերը, հարված է ստացել և կանգնեցվել», - ասել են նրանք:

Воскресенье, 12 Июля, 2026 года, 09:30
Ормузский пролив полностью закрыт до тех пор, пока США не прекратят свое вмешательство в регионе, объявили военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции Ирана, передает PressTV.
«Военно-морские силы КСИР добавляют, что после этого инцидента Ормузский пролив закрыт до дальнейшего уведомления, и до прекращения вмешательства США в этом регионе ни одному судну не будет разрешен транзит», — заявили в корпусе, добавив, что Вашингтон продемонстрировал неспособность соблюдать условия меморандума о взаимопонимании.
В КСИР уточнили, что причиной решения стал новый инцидент в проливе.
«Подстрекаемые иностранцами, несколько судов попытались пройти по несанкционированному маршруту, игнорируя предупреждения о необходимости изменить курс; в результате по судну, которое поставило под угрозу морскую безопасность, отключив свои системы, был нанесен удар, оно остановлено», — рассказали там.