«Իսրայելն ԱՄՆ-ին հետախուզական տվյալներ է փոխանցել՝ Թրամփին սպանելու Իրանի ծրագրերի վերաբերյալ»․ #WSJ
![]() Իսրայելն ԱՄՆ-ին է փոխանցել հետախուզական տվյալներ, որոնց համաձայն՝ Իրանը մշակել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպանության ծրագիր, գրում է The Wall Street Journal-ը (WSJ)՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։ Թեհրանը, ինչպես նշում է պարբերականը, արդեն երկար տարիներ բացահայտ կերպով խոստանում է վրեժ լուծել Թրամփից՝ 2020 թվականին գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության համար, որն Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) բարձրագույն գեներալներից էր: Հոդվածում նշվում է, որ ԱՄՆ-ում Իսրայելի դիվանագիտական առաքելությունը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ։ ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուցչությունը ևս չի արձագանքել WSJ-ի հարցմանը։ Թրամփը նախօրեին ասել էր, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում սպանվելու հավանականությունը գնահատում է 5,2 տոկոս։ Նրա խոսքով՝ ինքն Իրանի «թիվ մեկ թիրախն» է։ |

#WSJ: Израиль передал США разведданные о планах Ирана убить Трампа
Израиль передал США разведывательные данные, согласно которым Иран составил план убийства американского президента Дональда Трампа, пишет The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией.
Тегеран, как отмечает издание, уже много лет открыто обещает отомстить Трампу за убийство генерала Касема Сулеймани в 2020 году, который был одним из высших генералов Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
"Израиль передал США новые разведданные, которые, как утверждается, указывают на свежий план Ирана убить президента Трампа", – пишет издание.
В материале отмечается, что израильская дипмиссия в США не предоставила комментарии. Представительство Ирана при ООН запрос WSJ также не прокомментировало.
Трамп в четверг заявил, что вероятность его гибели на посту составляет 5,2%. По словам американского лидера, он является "целью номер один" для Ирана. На это фоне, как заявил американский лидер порталу Axios, Нетаньяху попросил встретиться с ним в Белом доме.