Իրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ
Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Հյուգո Շորթերը կանչվել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարություն, հաղորդում է Fars-ը։
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ իրանական կողմը բրիտանական դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարին «բողոք է հայտնել Իսլամական Հանրապետության ժողովրդի նկատմամբ Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ոչ պատշաճ վերաբերմունքի կապակցությամբ»: Դեսպանին փոխանցված նոտայում նշվել են նաև «բրիտանական պաշտոնյաների անհիմն և կեղծ հայտարարությունները Թագավորության անվտանգության խաթարմանն ուղղված գործողություններ ձեռնարկելու Իրանի փորձերի մասին»:
Նախօրեին Մեծ Բրիտանիայում ուժի մեջ է մտել օրենք, որը Միացյալ Թագավորության ՆԳՆ-ին այլ պետությունների թշնամական գործունեությանը հակազդելու նոր լիազորություններով է օժտում: Համապատասխան օրինագիծը խորհրդարան է ներկայացվել ընդամենը մեկ ամիս առաջ։ Օրենսդրության հրատապ փոփոխությունը պայմանավորված է Իրանի շուրջ հակամարտության սկսվելուց ի վեր Մեծ Բրիտանիայում հակասեմական հարձակումների կտրուկ աճով:
Լոնդոնում տեղի ունեցած նման մի շարք միջադեպերից հետո Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը չի բացառել, որ դրանց հետևում կարող է օտարերկրյա պետություն լինել, և այդ կապակցությամբ նախազգուշացում է արել Իրանին։

В МИД Ирана вызвали посла Великобритании
Посол Великобритании в Тегеране Хьюго Шортер был вызван в МИД Ирана. Об этом сообщило агентство Fars.
По его сведениям, иранская сторона выразила главе британского диппредставительства "протест в связи с ненадлежащим отношением правительства Великобритании к народу" исламской республики. В переданной послу ноте также отмечались "безосновательные и ложные заявления британских чиновников о попытках Ирана предпринимать действия, направленные на подрыв безопасности" королевства.
Накануне в Великобритании вступил в силу закон, наделяющий МВД Соединенного Королевства новыми полномочиями по противодействию враждебной деятельности других государств. Соответствующий законопроект был внесен в парламент всего месяц назад. Срочное изменение законодательства вызвано резким ростом антисемитских атак в Великобритании с начала конфликта вокруг Ирана.
После череды таких происшествий в Лондоне британский премьер-министр Кир Стармер не исключил, что к таким инцидентам причастно иностранное государство, и в этой связи сделал предупреждение Ирану.