Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանը զրոյացրել է Տոկաևի նախագահական ժամկետը
Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանը որոշել է, որ երկրի նոր սահմանադրության ընդունումը զրոյացնում է նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի և այլ պաշտոնյաների պաշտոնավարման ժամկետները:
Սա նշանակում է, որ 73-ամյա Տոկաևն այժմ կարող է կրկին առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, և եթե նա հաղթի ընտրություններում, դա կհամարվի նրա առաջին ժամկետը։
Ըստ Ղազախստանի՝ վերջերս ընդունված սահմանադրության՝ նախագահն ընտրվում է 1 անգամ 7 տարի ժամկետով:
«[Պաշտոնյաների] նշանակումը համապատասխան պաշտոններում 2026 թվականի Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո համարվում է առաջին ընտրություն կամ նշանակում», - նշվում է դատարանի որոշման մեջ։
Տոկաևը նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է 2019 թվականից, երբ նա հաղթեց Նուրսուլթան Նազարբաևի հրաժարականից հետո տեղի ունեցած արտահերթ ընտրություններում, որը ղեկավարում էր Ղազախստանը 1990 թվականից և 5 անգամ հաղթել էր նախագահական ընտրություններում։
2022 թվականին Տոկաևը կրկին առաջադրվեց նախագահական ընտրություններում, որոնք նույնպես անցկացվեցին վաղաժամկետ։
Այս ընտրությունները նշանակվեցին Ղազախստանի սահմանադրության փոփոխությունների ընդունումից հետո, որոնք սահմանում են, որ նախագահի ժամկետը 7 տարի է, բայց նախագահական լիազորությունները կարող են ընտրվել միայն 1 անգամ։ Տոկաևը հաղթեց այս ընտրություններում՝ ստանալով ձայների ավելի քան 80%-ը։
Տոկաևի ժամկետը նախատեսված է ավարտել 2029 թվականին։ Սակայն, եթե նա օգտվի ժամկետի վերագործարկման հնարավորությունից, կարող է ղեկավարել Ղազախստանը մինչև 2036 թվականը։

Конституционный суд Казахстана обнулил президентский срок Токаева. Теперь он сможет возглавлять страну до 2036 года
![]() Конституционный суд Казахстана решил, что принятие новой конституции страны обнуляет число сроков президента Касым-Жомарта Токаева и других должностных лиц. Это означает, что теперь 73-летний Токаев снова может баллотироваться на пост президента, и в случае победы на выборах это будет считаться его первым сроком. Президент, согласно недавно принятому основному закону Казахстана, избирается на семь лет один раз. «Назначение [должностных] лиц на соответствующие должности после вступления в силу Конституции 2026 года рассматривается как первое избрание или назначение», — сказано в решении суда. Токаев занимает пост президента с 2019 года, когда он выиграл досрочные выборы после отставки Нурсултана Назарбаева, руководившего Казахстаном с 1990 года и побеждавшего на президентских выборах пять раз. В 2022 году Токаев снова принял участие в президентских выборах, которые также были досрочными. Их назначили после принятия поправок в конституцию Казахстана, согласно которым срок полномочий главы государства составляет семь лет, но занимать должность президента можно только один раз. Эти выборы Токаев выиграл, получив более 80% голосов. Полномочия Токаева должны истечь в 2029 году. Но если он воспользуется обнулением сроков, то сможет возглавлять Казахстан до 2036 года. |