«Ռուսաստանը կորցրեց Սև ծովը». Ուկրաինան առաջին անգամ պաշտոնապես ցուցադրում է գաղտնի ծովային հրթիռներ
![]() Ուկրաինան առաջին անգամ պաշտոնապես և հրապարակայնորեն ցուցադրել է ամերիկյան Harpoon ափամերձ պաշտպանության հրթիռային համակարգի արձակիչները, որը շահագործվում է 2022 թվականից։ Գաղտնի սարքավորումները ներկայացվել են Վլադիմիր Զելենսկու Օդեսայի մարզ կատարած այցի ժամանակ, հաղորդում է UNITED24-ը։ Հակա-նավային հրթիռային համակարգը ներկայացվել է 2026 թվականի հուլիսի 4-ին՝ Զելենսկու և Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի հրամանատարության միջև հանդիպման ժամանակ։ Զինվորականները զեկուցել են հարավային հատվածում տիրող իրավիճակի մասին և ցուցադրել ափամերձ պաշտպանության հիմնական տարրերը։ Ամերիկյան Harpoon համակարգերից բացի, ցուցահանդեսում ներկայացվել են նաև ուկրաինական Neptune հրթիռներ, ինչպես նաև տարբեր անօդաչու թռչող սարքեր և տորպեդոներ։ Ուկրաինան Harpoon հրթիռներ է ստացել Միացյալ Նահանգներից և Դանիայից դեռևս 2022 թվականին։ Չնայած այս հրթիռներն ակտիվորեն օգտագործվել են մարտական գործողություններում իրենց սկզբնական մատակարարումից ի վեր (մասնավորապես, դրանք օգտագործվել են ռուսական փրկարարական քարշակի՝ «Վասիլի Բեխ» նավի խորտակման համար 2022 թվականի հունիսին), շարժական արձակիչների տեսքը մնացել է խիստ գաղտնի։ Կախված մոդիֆիկացիայից, Harpoon հրթիռները կարող են հարվածել ծովային թիրախներին 130-ից 240 կիլոմետր հեռավորության վրա: Դրանք թռչում են չափազանց ցածր բարձրություններում և ուղղորդվում են ակտիվ ռադարային կողմնորոշման գլխիկով, մինչդեռ ավելի ժամանակակից տարբերակները նաև օգտագործում են GPS նավիգացիա ափամերձ ենթակառուցվածքների դեմ հարվածների համար: Մեկնաբանելով ափամերձ պաշտպանության հաջողությունները և Ռուսաստանի Սևծովյան նավատորմի դեմ հարվածները՝ Վլադիմիր Զելենսկին շնորհավորել է նավաստիներին Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի օրվա կապակցությամբ (նշվում է հուլիսի 5-ին) և ընդգծել, որ նրանք հասել են անհնարին թվացողին: «Ռուսաստանը կորցրել է Սև ծովը. սկսած Զմեյնի կղզու ազատագրումով և շարունակելով մեր գործողությունները ռուսական նավատորմի, նավահանգիստների և մեր՝ Ղրիմում օկուպացիոն ուժերի դեմ, մենք ապացուցում ենք, որ Սև և Ազովյան ծովերի տարածքները Ռուսաստանի համար անպայման խաղաղ վայր չեն լինի», - հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը: Նա նաև հայտարարել է, որ Օդեսայում կբացվի նոր ռազմածովային ակադեմիա:

«Россия проиграла Черное море». В Украине впервые официально показали секретные ракеты для морских целей
![]() В Украине впервые официально и открыто продемонстрировали пусковые установки американского берегового ракетного комплекса Harpoon, которые находятся на вооружении с 2022 года. Секретная техника была показана во время поездки Владимира Зеленского в Одесскую область, пишет UNITED24. Презентация противокорабельного комплекса прошла 4 июля 2026 года в рамках встречи Зеленского с командованием Военно-морских сил Украины. Военные отчитались о ситуации на южном направлении и продемонстрировали ключевые элементы береговой обороны. Помимо американских систем Harpoon, на выставке показали украинские ракеты «Нептун», а также различные беспилотные комплексы и торпедное вооружение. Украина получила ракеты Harpoon от США и Дании еще в 2022 году. Несмотря на то, что эти снаряды активно применялись в боевых действиях с самого начала поставок (в частности, с их помощью в июне 2022 года был потоплен российский спасательный буксир «Василий Бех»), внешний вид самих мобильных пусковых установок до сих пор оставался строго засекреченным. В зависимости от модификации, ракеты Harpoon способны поражать морские цели на расстоянии от 130 до 240 километров. Они летят на сверхмалой высоте и наводятся с помощью активной радиолокационной головки самонаведения, а более современные версии используют также GPS-навигацию для ударов по береговой инфраструктуре. Комментируя успехи береговой обороны и удары по Черноморскому флоту РФ, Владимир Зеленский поздравил моряков с Днем Военно-морских сил Украины (он отмечается 5 июля) и подчеркнул, что им удалось то, что казалось невозможным. — Россия проиграла Черное море, и, начиная с освобождения острова Змеиный и продолжая нашими операциями против российскго флота, портов и оккупационных сил в нашем Крыму, мы доказываем, что черноморское и азовское пространство точно не будут спокойным местом для России, — заявил президент Украины. Также он объявил, что в Одессе будет открыта новая Академия военно-морских сил.