Մեծ Բրիտանիայում աղբանոցում հայտնաբերվել են Պաշտպանության նախարարության գաղտնի փաստաթղթեր
The Sun-ը հաղորդում է, որ Բրիտանական բանակի ամենամեծ ռազմական բազայից՝ Քեթերիք Գարիսոնից (Հյուսիսային Յորքշիր) 4 կմ հեռավորության վրա գտնվող քաղաքային աղբանոցում հայտնաբերվել են Պաշտպանության նախարարության գաղտնի փաստաթղթեր, որոնք պարունակում են զինվորական անձնակազմի անուններն ու կոչումները, զենքի պահեստավորման մասին տեղեկություններ և պահակախմբի հերթափոխի ժամանակացույցեր։
Թղթերը Քեթերիք Բրիջի վերամշակման կենտրոնի աղբամանում հայտնաբերել է անցորդը։ 2018, 2021 և 2023 թվականներով թվագրված փաստաթղթերը նաև պարունակում էին անվտանգության կանոնակարգերի և արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման արձանագրությունների խախտումների մասին տեղեկություններ, այդ թվում՝ ռազմական տեխնիկայի գողության, բազայի պարագծի խախտումների և ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետ կապված միջադեպերի մասին տեղեկություններ։
Քեթերիք Գարիսոնում տեղակայված է մոտ 13,000 զինվորական։
Արքայական ռազմական ոստիկանությունը հետաքննություն է անցկացնում։ Ստվերային զինված ուժերի նախարար Մարկ Ֆրանսուան հայտարարել է, որ փաստաթղթերում առկա տեղեկատվությունը կարող էր «հնարավորինս արժեքավոր լինել թշնամական գործող անձանց համար»։ Բրիտանական բանակի խոսնակը հայտարարել է, որ նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ փաստաթղթերը չեն պարունակում «զգայուն օպերատիվ պաշտպանության մասին տեղեկատվություն»։
Բրիտանական բանակի հետախուզության նախկին ավագ սպա, գնդապետ Ֆիլիպ Ինգրամը միջադեպը որակել է «անվտանգության լուրջ խախտում», որը ցույց է տալիս «վերահսկողության պակասը»։

На свалке в Великобритании нашли секретные документы минобороны
Секретные документы министерства обороны Великобритании, содержащие имена и звания военнослужащих, сведения о хранении оружия и графиках смены караула, были обнаружены на муниципальной свалке в 4 км от крупнейшей военной базы британской армии – гарнизона Кэттерик в графстве Северный Йоркшир, сообщает The Sun.
Бумаги нашел случайный прохожий в мусорном баке центра переработки отходов Catterick Bridge. В документах, датированных 2018, 2021 и 2023 гг., содержались также сведения о нарушениях правил безопасности и протоколах реагирования на чрезвычайные ситуации, включая инциденты с кражей военного имущества, взломом периметра базы и ДТП. На базе Кэттерик размещены около 13 000 военных.
Королевская военная полиция проводит расследование. Теневой министр вооруженных сил Марк Франсуа заявил, что информация из документов могла быть «потенциально ценной для враждебных субъектов». Представитель британской армии сообщил, что, по предварительным данным, в документах не содержалось «секретной информации об оперативной обороне».
Бывший старший офицер разведки британской армии полковник Филипп Ингрэм назвал инцидент «серьезным нарушением безопасности», свидетельствующим о «недостатке контроля и надзора».