«Իսպանիան ՆԱՏՕ-ի ոչ այնքան լավ անդամ է»․ Թրամփ
«Ա՜խ, իսպանացիները։ Նրանք ՆԱՏՕ-ի անդամներ են, բայց ոչ այնքան լավ անդամներ», - ասել է նա։ «Նրանք ասում են. «Ոչ, մենք չենք ուզում օգնել այլ մարդկանց»։ Նրանք իրենց այնքան էլ լավ չեն պահում։ Բայց նրանք կսովորեն», — նշել է նա։ Նրա խոսքով, երբ նրանք կկորցնեն վերահսկողությունը Կուբայի, Գուամի, Ֆիլիպինների և Պուերտո Ռիկոյի նկատմամբ, այդ տարածքները կանցնեն ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ։ ԱՄՆ առաջնորդը նաև նշել է, որ Կուբան տասնամյակներ անց ընդառաջ է շարժվում Միացյալ Նահանգներին, և խոստացել է զբաղվել այդ հարցով:
Իսպանիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ կկարողանան կատարել ՆԱՏՕ-ի առաջ ստանձնած իրենց պարտավորությունները՝ ռազմական ծախսերին հատկացնելով ՀՆԱ-ի մոտ 2%-ը։ Միևնույն ժամանակ, 2025 թվականի հունիսին կայացած դաշինքի գագաթնաժողովի եզրափակիչ հայտարարության մեջ նշվում էր, որ անդամ երկրների ղեկավարները համաձայնել են մինչև 2035 թվականը պաշտպանության ծախսերը բարձրացնել մինչև ՀՆԱ-ի 5%-ը, այդ թվում՝ 1,5%-ը՝ պաշտպանական ենթակառուցվածքների զարգացման համար, ինչպես նաև հաշվի առնելով Ուկրաինա մատակարարվող ռազմական օգնությունը։ Մադրիդի դիրքորոշումը կոշտ քննադատության է արժանացել ԱՄՆ-ի և անձամբ ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարի կողմից։
Իսպանիան ի սկզբանե նաև դեմ էր Իրանում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողությանը։ Մադրիդը թույլ չի տվել Վաշինգթոնին այդ նպատակով օգտագործել թագավորության տարածքում տեղակայված ռազմական բազաները:

Трамп назвал Испанию "не очень хорошим" членом НАТО
Испания является не очень хорошим членом НАТО, Мадрид ведет себя не очень хорошо, заявил президент США Дональд Трамп на мероприятии в Северной Дакоте.
"Испанцы - члены НАТО, но не очень хорошие члены НАТО", - сказал он, выступая в штате Северная Дакота. "Они говорят, что не хотят помогать другим", - добавил президент. "Они ведут себя не очень хорошо. Но они научатся", - подчеркнул он.
По его словам, после того как они утратят контроль над Кубой, Гуамом, Филиппинами и Пуэрто-Рико, эти территории окажутся под контролем США. Американский лидер также отметил, что Куба после многих десятилетий якобы движется навстречу Соединенным Штатам, и пообещал заняться этим вопросом.
Постоянный представитель США при НАТО Мэтью Уитэкер 1 июля заявил, что Вашингтон разочарован действиями Испании в ходе американо-израильской войны с Ираном и неготовностью Мадрида наращивать военные расходы до уровня 5% ВВП.
Власти Испании сообщили, что смогут выполнить свои обязательства перед НАТО, выделяя на военные расходы около 2% ВВП. При этом в коммюнике по итогам саммита альянса в июне 2025 года говорилось, что лидеры стран-членов согласились увеличить расходы на оборону до 5% ВВП к 2035 году, включая 1,5% на развитие оборонной инфраструктуры и с учетом военных поставок на Украину. Позиция Мадрида была встречена резкой критикой со стороны США и лично главы американской администрации.
Испания изначально выступила против операции США и Израиля в Иране. Мадрид также не разрешил Вашингтону использовать в этих целях военные базы, расположенные на территории королевства.