Փենթագոնը մոտ երկու հազար զինծառայող է ներգրավել Վենեսուելային օգնություն ցուցաբերելու համար
Փենթագոնը մոտ երկու հազար զինծառայող է ներգրավել՝ երկրաշարժերից տուժած Վենեսուելային օգնություն ցուցաբերելու համար, հայտնել է ԱՄՆ զինված ուժերի Հարավային հրամանատարության ղեկավար, գեներալ Ֆրենսիս Դոնովանը։
«Այս պահին ԱՄՆ պատերազմի նախարարությունը Վենեսուելայի շուրջ՝ ցամաքում, օդում և ծովում, ունի մոտ երկու հազար մարդ։ Նրանք ամեն օր անխոնջ աշխատում են՝ աջակցելով որոնողափրկարարական աշխատանքներին, ապահովում անհրաժեշտ պարագաների մատակարարումները», — հայտարարել է Դոնովանը ճեպազրույցի ընթացքում։
Գեներալը կրկին շեշտել է. որ ամերիկացի զինծառայողները կօգնեն Վենեսուելային այնքան ժամանակ, քանի դեռ «աշխատանքն ավարտին չի հասցվել»:
Վենեսուելայի իշխանությունների վերջին տվյալներով՝ հունիսի 24-ին տեղի ունեցած երկու երկրաշարժերի հետևանքով զոհվել է 2295 մարդ, ավելի քան 11,2 հազար մարդ ստացել է տարբեր աստիճանի վնասվածքներ։ Փլատակների տակից հաջողվել է փրկել 6461 մարդու։ Ժամանակավոր կացարաններում շարունակում են ապաստանել մոտ 30 հազար տուժածներ։

Пентагон задействовал около двух тысяч военных для помощи Венесуэле
Пентагон задействовал около двух тысяч военных для помощи Венесуэле, пострадавшей от масштабных землетрясений, сообщил глава Южного командования ВС США генерал Фрэнсис Донован.
"Прямо сейчас министерство обороны США... имеет около двух тысяч человек в регионе на суше, в небе и море вокруг Венесуэлы. Они ежедневно усердно работают, помогая в поисково-спасательных мероприятиях, для доставки нужных припасов", - заявил Донован во время брифинга, выступление опубликовано на сайте госдепартамента США.
Генерал снова подчеркнул. что американские военные будут помогать Венесуэле до тех пор, пока "не будет выполнена работа".
Ранее госдеп США заявил об участии Пентагона в мероприятиях Соединенных Штатов по помощи пострадавшим от землетрясения в Венесуэле.
По последним данным властей Венесуэлы, жертвами двух землетрясений 24 июня стали 2295 человек, более 11,2 тысячи получили ранения. Из-под завалов удалось спасти 6461 человека. Временные убежища продолжают принимать около 30 тысяч пострадавших.