Թրամփն առաջին անգամ ուղևորվել է նվեր ստացած ինքնաթիռով
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր առաջին թռիչքն է իրականացրել նոր Air Force One-ով, որը նախկինում Կատարի կառավարության կողմից Միացյալ Նահանգներին նվիրաբերված Boeing 747-ի վերափոխված տարբերակ է։ Առաջին թռիչքը տեղի է ունեցել Սպիտակ տան՝ Միացյալ Նահանգների 250-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու ժամանակ։
Մեկնելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում Թրամփը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները չէր կարող ինքնուրույն կառուցել նման ինքնաթիռ՝ նախագծի բարձր արժեքի պատճառով։ Նա ասել է, որ Կատարը հոգացել է ծախսերը, և ինքնաթիռն ինքնին համարվում է իր դասի ամենաժամանակակից և թանկ մոդելներից մեկը։
Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների համաձայն՝ ինքնաթիռի արժեքը գնահատվում է մոտավորապես 400 միլիոն դոլար։ Մատակարարումից հետո ինքնաթիռը վերազինվել է նախագահական պարտականությունների համար և պաշտոնապես գրանցվել է Փենթագոնում։
Նոր Air Force One-ը առանձնանում է թարմացված դիզայնով և ժամանակակից ինտերիերով՝ նախագահական տարբերանշաններով։ Դոնալդ Թրամփը, ինչպես սպասվում է, կօգտագործի ինքնաթիռը մինչև Boeing-ի կողմից նոր նախագահական ինքնաթիռների կառուցումն ու վերանորոգումը, որոնք, ինչպես սպասվում է, կփոխարինեն 1990-ականների սկզբից շահագործվող ինքնաթիռներին։

Трамп совершит первый полет на подаренном Катаром президентском самолете
Президент США Дональд Трамп впервые совершил полет на новом самолете Air Force One, которым стал переоборудованный Boeing 747, ранее переданный правительством Катара в качестве подарка Соединенным Штатам. Первый рейс состоялся во время поездки главы Белого дома на мероприятия по случаю 250-летия США.
Во время общения с журналистами перед вылетом Трамп заявил, что США не смогли бы самостоятельно создать такой самолет из-за высокой стоимости проекта. По его словам, Катар взял на себя расходы, а сам лайнер считается одной из самых современных и дорогих моделей в своем классе.
По данным СМИ, стоимость воздушного судна оценивается примерно в $400 млн. После передачи самолет прошел переоборудование для выполнения функций президентского борта и был официально зарегистрирован в структуре Пентагона.
Новый Air Force One получил обновленный дизайн и современный интерьер с президентской символикой. Ожидается, что Дональд Трамп будет использовать этот самолет до тех пор, пока компания Boeing не завершит строительство и переоборудование новых президентских лайнеров, которые должны заменить эксплуатируемые с начала 1990-х годов воздушные суда.