Վենեսուելայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի զոհերի թիվն ավելացել է
Վենեսուելայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի զոհերի թիվը հասել է 2295-ի, Venezolana de Televisión հեռուստաալիքով հայտարարել է Բոլիվարյան Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Խորխե Ռոդրիգեսը։
«Երկու երկրաշարժերի զոհերի թիվը հասել է 2295-ի, իսկ վիրավորների թիվը՝ 11267», - ասել է նա։
Նախկինում զոհերի թիվը 1943 էր։
Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ Դելսի Ռոդրիգեսն այսօր իր Telegram ալիքով հայտարարել է, որ երկիրը հայտարարում է յոթօրյա ազգային սուգ՝ ի հիշատակ երկրաշարժի զոհերի։
Հունիսի 25-ի գիշերը Վենեսուելայի հյուսիսում տեղի է ունեցել 7.1 մագնիտուդով երկրաշարժ։ ԱՄՆ երկրաբանական ծառայությունը ավելի ուշ հայտնել է երկու ցնցումների մասին՝ 7.2 և 7.5 մագնիտուդով, որոնք տեղի են ունեցել 40 վայրկյան ընդմիջումներով։ Վենեսուելայի իշխանությունները հայտարարել են արտակարգ դրություն։

Число жертв разрушительных землетрясений в Венесуэле достигло 2 295 человек
Число жертв разрушительных землетрясений в Венесуэле достигло 2 295 человек. Об этом в эфире телеканала Venezolana de Televisión сообщил председатель Национальной ассамблеи Боливарианской Республики Хорхе Родригес.
«Число погибших в результате двух землетрясений достигло 2 295, а раненых — 11 267», — сказал он.
Ранее сообщалось о 1943 погибших.
Временный президент Венесуэлы Делси Родригес сообщила сегодня в своем Telegram-канале, что в стране объявляется национальный семидневный траур в память о жертвах землетрясений.
Напомним, в ночь на 25 июня на севере Венесуэлы произошло землетрясение магнитудой 7,1. Геологическая служба США позднее сообщила о двух подземных толчках магнитудой 7,2 и 7,5 с разницей в 40 секунд. Власти страны объявили режим чрезвычайного положения.