«Ռուսաստանը պատրաստվում է նոր զանգվածային հարված հասցնել Ուկրաինային». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին զգուշացրել է երկրի բնակիչներին, որ ռուսական զորքերը կարող են հինգշաբթի գիշերը ևս մեկ զանգվածային հարձակում սկսել։ Նա ասել է, որ այս տեղեկատվությունն ստացել է ուկրաինական հետախուզությունից։
«Այսօր ես խնդրում եմ մեր ժողովրդին Ուկրաինայում հատկապես զգույշ լինել՝ պաշտպանել իրենց, իրենց ընտանիքներին, իրենց երեխաներին, ապաստան գտնել և լսել օդային հարձակման ազդանշանները։ Մենք գիտենք, որ Պուտինը որոշ ժամանակ է՝ պատրաստվում է զանգվածային հարձակում Ուկրաինայի վրա։ Այսօր երեկոյան հենց այդպիսի սպառնալիք է», - գրել է նա սոցիալական ցանցերում։
«Ռուսաստանի ղեկավարը կտրականապես հրաժարվում է դադարեցնել պատերազմը։ Եվ չնայած մենք արդեն բոլոր հնարավոր պաշտոնական և ոչ պաշտոնական ուղիներով՝ իրեն մոտ մարդկանց միջոցով, նրան փոխանցել ենք, որ պատերազմը կարող է և պետք է ավարտվի, և որ մենք՝ Ուկրաինայում, պատրաստ ենք հանդիպումների, իմաստալից բանակցությունների, նա տեսնում է միայն հետագա ագրեսիա Ուկրաինայի, մյուս հարևանների և ամբողջ Եվրոպայի դեմ», - հավելել է Զելենսկին։

Зеленский: Россия готовит массированный удар по Украине
Президент Украины Владимир Зеленский предупредил жителей страны, что в ночь на четверг российские войска могут нанести новый массированный удар. По его словам, соответствующую информацию он получил от украинской разведки.
«Сегодня прошу наших людей в Украине быть особенно осторожными — беречь себя, свои семьи, детей, обязательно пользоваться укрытиями и обращать внимание на сигналы воздушной тревоги. Мы знаем, что (президент России Владимир) Путин уже некоторое время готовил массированный удар по Украине. Сегодня ночью — именно такая угроза», — написал он в соцсетях.
«Глава России категорически отказывается заканчивать войну. И хотя мы уже всеми возможными официальными и неофициальными каналами — через близких ему людей — донесли до него, что войну можно и нужно закончить и что мы в Украине готовы к встречам, к содержательным переговорам, он видит для себя только дальнейшую агрессию против Украины, против других соседей и Европы в целом», — добавил Зеленский.