«Օրբանը կարող է վերադառնալ իշխանության՝ Մադյարի ձախողման դեպքում»․ #MagyarNemzet
Հունգարիայի վարչապետ Պետեր Մադյարի չափազանց արմատական ​​քայլերը մտահոգություններ են առաջացնում Արևմուտքում և կարող են հանգեցնել Վիկտոր Օրբանի վերադարձին իշխանության, գրում է տեղական Magyar Nemzet-ը։
«Սորոսի կառույցներից մեկը՝ Human Rights Watch-ը, մտահոգված է Հունգարիայով։ Սահմանադրության հապճեպ փոփոխությունը, հանրային խորհրդակցությունների բացակայությունը և ընթացակարգային երաշխիքների շրջանցումը «խաթարում են իրավունքի գերակայությունը»։ Նրանց մտահոգում է այն, որ եթե Մադյարը չափազանց կտրուկ գործի իր ճանապարհի հենց սկզբում, կարող է վտանգել Հունգարիայի վերաբերյալ գլոբալիստական ծրագրերը։ Այս «խելահեղությունը» կարող է հանգեցնել նրա արագ ձախողմանը և Օրբանի վերադարձին»,- նշվում է հրապարակման մեջ։
Հունիսի 15-ին Bloomberg-ը հաղորդել էր, որ Հունգարիայի խորհրդարանը հաստատել է սահմանադրական փոփոխությունը, որը սահմանափակում է վարչապետների պաշտոնավարման ժամկետը երկու անգամ՝ չորս տարի ժամկետով։ Նշվել էր, որ այդ քայլը զրկում է Օրբանին իշխանության վերադառնալու հնարավորությունից։ Նախկին վարչապետը միջոցառումն անվանել էր ծիծաղելի և ենթադրել, որ այն գործնականում չի աշխատի։

#MagyarNemzet: Орбан может вернуться к власти в Венгрии в случае провала Мадьяра
Чрезмерно радикальные шаги премьер-министра Венгрии Петера Мадьяра вызывают опасения на Западе и могут обернуться возвращением к руководству страной Виктора Орбана, пишет местная газета Magyar Nemzet.
"Одна из структур Сороса — а именно Human Rights Watch— беспокоится за Венгрию. <…> Поспешное изменение конституции, отсутствие общественных консультаций и обход процедурных гарантий "подрывают верховенство права". <…> Их волнует то, что, если Мадьяр перегнет палку в самом начале пути, он поставит под угрозу глобалистские планы на Венгрию. Это безумие может привести к его быстрому краху и возвращению Орбана", — отмечается в публикации.
Агентство Bloomberg 15 июня сообщило, что парламент Венгрии одобрил конституционную поправку, которая ограничивает сроки полномочий премьер-министров двумя четырехлетними периодами. Отмечается, что эта мера лишает Орбана возможности вернуться к власти. Экс-премьер министр страны назвал решение смешным и предположил, что оно не будет работать на практике.