Ֆրանսիայի վիզայի դիմումների կենտրոնը կդադարեցնի Շենգենյան վիզայի դիմումների ընդունումը երրորդ կողմերից
Երեքշաբթի, 30 հունիսի, 2026 թ., 21:45
Ռուսաստանում Ֆրանսիայի վիզայի դիմումների կենտրոնը կդադարեցնի Շենգենյան վիզայի դիմումների ընդունումը երրորդ կողմերից, բացառությամբ մերձավոր ազգականների, ինչպես հայտարարել է վիզայի դիմումների ծառայություն մատուցող VFS Global-ը։
Միայն դիմորդը կամ նրա մերձավոր ազգականները՝ ամուսինները, երեխաները և ծնողները, կկարողանան դիմում ներկայացնել։ Հարաբերությունն ապացուցելու համար անհրաժեշտ են բնօրինակ փաստաթղթեր։ Անձը կարող է դիմումի գործընթացը հանձնարարել ազգականին միայն այն դեպքում, եթե վերջին 59 ամիսների ընթացքում ներկայացրել է կենսաչափական տվյալներ։
Անչափահասները պետք է ներկայացվեն իրենց ծնողների կամ օրինական խնամակալների կողմից, և 12 տարեկանից բարձր բոլոր դիմորդները պետք է անձամբ ներկայացնեն կենսաչափական տվյալներ։ Վիզայի դիմումի ձևը պետք է ստորագրվի դիմորդի կողմից, բացառությամբ 18 տարեկանից փոքր անձանց։

Визовый центр Франции перестанет принимать документы на шенген через третьих лиц
Визовый центр Франции в России с 15 июля 2026 года перестанет принимать документы на шенгенские визы от третьих лиц за исключением близких родственников. Об этом сообщил оператор VFS Global.
Подать анкету сможет только сам заявитель или его близкие родственники — супруги, дети и родители. Для подтверждения родства необходимо предъявить оригиналы соответствующих документов. Человек может делегировать подачу бумаг родственнику только если сдавал биометрию в последние 59 месяцев.
Несовершеннолетних представляют родители или законные опекуны, при этом все заявители старше 12 лет обязаны лично проходить процедуру сдачи биометрических данных. Подпись в визовой анкете ставит сам заявитель, за исключением лиц до 18 лет.