116 տարեկանում մահացել է Ուզբեկստանի` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ամենատարեց վետերանը
Ուզբեկստանի՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ամենատարեց վետերան Ռուզիբոյ Բաբա Սատտորովը մահացել է 116 տարեկանում։ Այս մասին հայտարարել է Կաշկադարյայի շրջանային վարչակազմի մամուլի քարտուղար Ախրոր Սոդիկովը։
Սատտորովը ծնվել է Կաշկադարյայի շրջանի Կամաշինսկի շրջանում։ Ըստ շրջանային իշխանությունների՝ Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ Կաշկադարյայի շրջանում ծառայել է 47,051 մարդ, այդ թվում՝ 95 կին։ Պատերազմից հետո տարածաշրջան է վերադարձել 22,077 վետերան։
Կունը հայտնում է, որ Սատտորովը՝ որպես հրաձիգ, ծառայել է Ստալինգրադի ճակատում։
2025 թվականին Ուզբեկստանի պաշտպանության նախարարությունը, նախագահի հանձնարարությամբ, իրականացրել է վետերանի երազանքը՝ նա թռել է որպես ուղևոր ռազմական ինքնաթիռով։

В Узбекистане на 117-м году жизни умер старейший ветеран ВОВ
Старейший ветеран Второй мировой войны в Узбекистане Рузибой Баба Сатторов скончался в возрасте 116 лет. Об этом сообщил пресс-секретарь Кашкадарьинской областной администрации Ахрор Содиков.
«Самый старый участник Второй мировой войны в Узбекистане скончался в возрасте 116 лет», — написал он в телеграм-канале.
Сатторов был уроженцем Камашинского района Кашкадарьинской области. Всего, по данным региональных властей, в годы Великой Отечественной войны из Кашкадарьинской области на фронт ушли 47 051 человек, включая 95 женщин. После войны в регион вернулись 22 077 ветеранов.
Kun пишет, что Сатторов служил стрелком на Сталинградском фронте.
В 2025 году Минобороны Узбекистана по поручению президента исполнило мечту ветерана: он пролетел пассажиром на военном самолете.