Իրանական պատվիրակության ինքնաթիռի վրա գրված է «Մինաբ 168»՝ ի հիշատակ աղջիկների տարրական դպրոցի վրա հարձակման զոհերի
![]() Իրանական պատվիրակության ինքնաթիռի վրա տեղադրվել է «Մինաբ 168» գրությունը՝ ի հիշատակ աղջիկների տարրական դպրոցի վրա հարձակման զոհերի: Իսլամական Հանրապետության ներկայացուցիչները մեկնել են Ցյուրիխ՝ Վաշինգտոնի հետ ուղիղ բանակցություններ վարելու։ Ժամանել է նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը։ Ավելի վաղ, 2026 թվականի աշխարհի առաջնության ժամանակ Իրանի ազգային հավաքականի երկրպագուները հարգանքի տուրք մատուցեցին Իսրայելա-ամերիկյան ռազմական գործողության առաջին օրը տեղի ունեցած հարվածի հետևանքով զոհվածների հիշատակին: Իրանի բացման խաղում նրանք պաստառ և երեխաների լուսանկարներ էին պարզել: Հիշեցնենք, որ Իրանի Մինաբի դպրոցի վրա հարձակման հետևանքով զոհվել է մոտ 170 մարդ՝ երեխաներ և ուսուցիչներ։ Ամերիկյան լրատվամիջոցները հայտնել են, որ շենքը հարվածվել է «Տոմահավկ» հրթիռով։ |

Надпись Minab 168 в память о жертвах удара по начальной школе для девочек размещена на самолёте иранской делегации
Воскресенье, 21 Июня, 2026 года, 10:12
![]() Представители исламской республики прилетели в Цюрих для прямых переговоров с Вашингтоном. Туда же прибыл вице-президент США Джей Ди Вэнс. Ранее память о погибших от удара в первый день военной операции Израиля и США почтили болельщики иранской сборной на ЧМ-2026. На первом матче Ирана они развернули баннер и фотографии детей. Напомним, жертвами атаки на школу в иранском Минабе стали около 170 человек — дети и учителя. Американские СМИ писали, что по зданию ударили «Томагавком». |