Շվեդիան ներգաղթյալների բնակության թույլտվությունները կչեղարկի անպատշաճ վարքի համար
Շվեդիայի խորհրդարանը հաստատել է օրենք, որը թույլ է տալիս չեղարկել ներգաղթյալների բնակության թույլտվությունները անպատշաճ վարքի համար, հաղորդում է The Guardian-ը։
Նոր կանոնները թույլ են տալիս իշխանություններին չեղարկել բնակության թույլտվությունները պարտքերի, հարկերից խուսափելու, չհայտարարագրված աշխատանքի, ծայրահեղականների հետ կապերի և «անպատշաճ վարքի» այլ դեպքերի պատճառով։ Որոշումը վերաբերում է նաև նրանց, ովքեր երկրում մնալու թույլտվություն են ստացել օրենքի՝ ուժի մեջ մտնելուց առաջ։ Տուժած ներգաղթյալները կարող են բողոքարկել իրենց արտաքսումը ներգաղթյալների դատարանում։
Փոփոխությունները նախաձեռնել է ներգաղթյալների նախարար Յոհան Ֆորսելը։ Նա կարծում է, որ անհրաժեշտ է սահմանափակել սոցիալական նորմերը անտեսող մարդկանց երկրում մնալը։ Այս միջոցառումը կառավարության և Շվեդիայի դեմոկրատների՝ ներգաղթի վերահսկողության խստացման քաղաքականության մի մասն է։
Ընդդիմությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանները քննադատել են օրինագիծը։ Նրանք կարծում են, որ իշխանությունները կկարողանան չեղարկել մարդկանց բնակության թույլտվությունները հանցագործություններ չհամարվող գործողությունների համար, քանի որ «անպատշաճ վարքի» սահմանումը անորոշ է և չունի հստակ չափանիշներ։ Ակտիվիստները նշում են, որ այս մոտեցումը խախտում է հավասարության իրավական սկզբունքը և խրախուսում է գաղտնի ներգաղթը։
Վերջին տարիներին շատ երկրներ, մասնավորապես Միացյալ Նահանգները, պաշտպանում են ավելի խիստ ներգաղթային քաղաքականությունը: Անցյալ դեկտեմբերին Սպիտակ տան վարչակազմը խոստացավ վճարել ներգաղթյալներին «ինքնաարտաքսման» համար: Նմանատիպ որոշման մասին հայտարարվեց նաև Իտալիայում, որտեղ նրանք առաջարկեցին վճարել փաստաբաններին, որոնք կարող են օգնել օտարերկրացիներին հայրենադարձել:

Швеция приняла закон о лишении мигрантов ВНЖ за неподобающее поведение
Шведский парламент одобрил закон, позволяющий аннулировать вид на жительство у мигрантов за неподобающее поведение. Об этом сообщает The Guardian.
Новые правила позволяют властям отзывать ВНЖ за долги, уклонение от налогов, незадекларированную работу, связи с экстремистами и иные проявления «недостойного поведения». Решение распространяется в том числе на тех, кто получил разрешение на пребывание в стране до вступления документа в силу. Пострадавшие мигранты могут оспорить высылку в миграционном суде.
Инициатором поправок был министр миграции Йохан Форсселл. По его мнению, необходимо ограничить пребывание в стране людей, игнорирующих правила общества. Мера стала частью политики правительства и партии «Шведские демократы» по ужесточению миграционного контроля.
Оппозиция и правозащитники раскритиковали законопроект. Они считают, что власти смогут лишать людей ВНЖ за поступки, которые не считаются преступлениями, поскольку формулировка «недостойное поведение» является расплывчатой и не имеет чётких критериев. Активисты отмечают, что такой подход нарушает правовой принцип равенства и популяризирует доносы. В последние годы за ужесточение миграционной политики выступают многие страны, в особенности США. В декабре прошлого года администрация Белого дома пообещала заплатить мигрантам за «самодепортацию». Похожее решение было озвучено в Италии — там денежное вознаграждение предложили платить юристам, которые помогут отправить иностранцев на родину.