ԱԹՍ-ի հարվածից հետո Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանը դադարեցրել է աշխատանքը
Մոսկովայի հարավարևելյան ծայրամասում գտնվող «Գազպրոմնեֆտ»-ի «Կապոտնյա» նավթավերամշակման գործարանի վրա ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքի հարվածը և դրան հաջորդած հրդեհը դադարեցրել են արտադրությունը, Reuters-ին հայտնել են ոլորտի երկու աղբյուրներ։
Երեքշաբթի առավոտյան Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը հայտարարել է, որ Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանի օբյեկտներից մեկը վնասվել է անօդաչու թռչող սարքի հարձակման հետևանքով։
Reuters-ի աղբյուրների համաձայն, անօդաչու թռչող սարքի հարվածը վնասել և բռնկել է AVT-6 հում նավթի թորման բլոկը, որի հզորությունը կազմում է օրական 21,400 տոննա (նավթամշակման գործարանի հզորության 53%-ը): Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանը նախատեսում է առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում վերսկսել վերամշակումն իր երկու գործող հում նավթի թորման բլոկներից երկրորդում՝ EURO+-ում (համակցված հում նավթի թորման բլոկ), որի հզորությունը կազմում է օրական 18,800 տոննա: AVT-6-ում սպասարկման աշխատանքների ընթացքում Մոսկվայի նավթավերամշակման գործարանը կաշխատի կրճատված հզորությամբ, հայտնել են գործակալության աղբյուրները։
Կապոտնյա նավթավերամշակման գործարանը Ռուսաստանում չորրորդ խոշորագույնն է և ապահովում է Մոսկվայի և Մոսկվայի մարզի բենզինի և ավիացիոն վառելիքի մատակարարումների ավելի քան մեկ երրորդը: Նավթավերամշակման գործարանի անվանական հզորությունը տարեկան մոտ 14 միլիոն տոննա նավթ է:

Вторник, 16 Июня, 2026 года, 21:34
В результате удара украинского беспилотника по нефтеперерабатывающему заводу «Газпромнефти» в Капотне на юго-восточной окраине Москвы и последующего пожара производство там приостановлено, сообщили Reuters два источника в отрасли.
Во вторник утром мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что объект на Московском НПЗ получил повреждения в результате атаки БПЛА.
По данным источников Reuters, ‌в результате падения БПЛА была повреждена и загорелась установка первичной переработки нефти АВТ-6 производительностью 21 400 ‌тонн в сутки (53% мощности НПЗ). Московский НПЗ в ближайшие несколько дней рассчитывает возобновить переработку нефти на ‌второй из двух имеющихся первичных установок — ЕВРО+ (комбинированная установка первичной переработки нефти) производительностью 18 800 тонн в сутки. В период проведения восстановительного ремонта на АВТ-6 Московский НПЗ будет работать на пониженной мощности, сказали источники агентства.
НПЗ в Капотне — четвертый по мощности в России и обеспечивает больше трети поставок бензина и авиационного керосина в Москве и Московском регионе. Номинальная мощность НПЗ составляет около ⁠14 миллионов тонн нефти в год.