«ԱՄՆ-ն կհանի հարստացված ուրանն Իրանի վնասված օբյեկտներից». Թրամփ
ԱՄՆ-ն մտադիր է միջուկային նյութերը վերականգնել Իրանի այն օբյեկտներից, որոնք վնասվել են ամերիկյան ռմբակոծություններից, սակայն դա դժվար խնդիր կլինի, ասել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Մենք դրանք ստանալու ենք, բայց դա դժվար խնդիր է, քանի որ իրականում միայն մենք և Չինաստանն ունենք դրանք արդյունահանելու սարքավորումներ»,- ասել է Թրամփը Ֆրանսիայում Կատարի էմիր Թամիմ բին Համադ ալ Թանինի հետ հանդիպման ժամանակ։ Ամերիկացի առաջնորդը հավելել է, որ վիճելի միջուկային նյութերի արժեքը մոտավորապես կես միլիոն դոլար է։ Նա նշել է, որ չնայած դրանց ցածր արժեքին, ԱՄՆ-ն դեռևս մտադիր է վերականգնել նյութերը։
Հունիսի 15-ի գիշերը Իրանը և ԱՄՆ-ն հաստատել են հուշագրի ավարտը, որը նախատեսվում է ստորագրել Շվեյցարիայում հունիսի 19-ին։ Համաձայնագիրը, ենթադրաբար, կլուծի իրանական միջուկային խնդիրը և կվերացնի ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները։ Հունիսի 16-ին ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) կօգնեն Իրանին ոչնչացնել հարստացված ուրանի պաշարները, և դա, իբր, արտացոլվել է փոխըմբռնման հուշագրում։ Նա նաև նշել է, որ համաձայնագիրը թույլ կտա միջուկային տեսուչներին վերադառնալ Իրան։

США достанут обогащенный уран с поврежденных объектов в Иране, заявил Трамп
Соединенные Штаты намерены извлечь ядерные материалы с объектов в Иране, поврежденных в ходе американских бомбардировок, но это будет сложной задачей, утверждает президент США Дональд Трамп.
"Мы собираемся их достать, но сделать это - сложная задача, потому что только у нас и у Китая есть оборудование, с помощью которого это вообще можно извлечь", - сказал Трамп в ходе встречи с эмиром Катара Тамимом бен Хамадом Аль Танина во Франции. Американский лидер добавил, что речь идет о ядерных материалах стоимостью около полумиллиона долларов. Он отметил, что, несмотря на небольшую ценность, США все равно намерены извлечь материалы.
Иран и США в ночь на 15 июня подтвердили завершение работы над меморандумом, который должен быть подписан в Швейцарии 19 июня. Результатом соглашения должно стать решение иранской ядерной проблемы и снятие санкций США.
Американский вице-президент Джей Ди Вэнс 16 июня заявил, что США и МАГАТЭ (Международное агентство по атомной энергии) помогут Ирану уничтожить запасы обогащенного урана, и это якобы отражено в меморандуме о взаимопонимании. Он также отмечал, что в рамках соглашения ядерным инспекторам будет разрешено вернуться в Иран.