Իրանում պատժի մեղմացում և ներում է շնորհվել մահապատժի դատապարտված 139 մարդու
Իրանի գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին հաստատել է մահապատժի դատապարտված 139 բանտարկյալներին ներում շնորհելու և պատիժը մեղմացնելու վերաբերյալ որոշումը, հաղորդել է Mehr-ը։
Իրանի դատական իշխանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ասղար Ջահանգիրը հայտնել է, որ սա առաջին դեպքն է, երբ ներումն անմիջապես տարածվում է բարձրագույն պատժաչափի դատապարտված այսքան մեծ թվով անձանց վրա։
Ներումը չի տարածվում այն անձանց վրա, որոնք դատապարտվել են պետության դեմ զինված պայքարին մասնակցելու, թմրամիջոցների կազմակերպված առևտրի, զինված կողոպուտների, զենքի մաքսանենգության, մարդկանց առևանգման, կաշառակերության և պետական միջոցների հափշտակության համար։

Верховный лидер Ирана помиловал и смягчил наказание для 139 приговорённых к смертной казни
Верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи одобрил помилование и смягчение наказания для 139 заключённых, ранее приговорённых к смертной казни различными судами страны, передаёт Mehr.
Как сообщил официальный представитель судебной власти Ирана Асгар Джахангир, это первый случай, когда помилование распространяется сразу на такое количество осуждённых к высшей мере наказания.
При этом помилование не распространяется на лиц, осуждённых за участие в вооружённой борьбе против государства, организованную наркоторговлю, вооружённые ограбления, контрабанду оружия, похищения людей, взяточничество и хищение государственных средств.