«Հայաստանին նոր տրանշ տրամադրելու վերաբերյալ ԱՄՀ-ի որոշումը քաղաքական ազդանշան է». Իվան Պյատիբրատով
ՌԴ Ֆինանսական համալսարանի դոցենտ, քաղաքագետ Իվան Պյատիբրատովը նշել է, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) որոշումը՝ Հայաստանին նոր տրանշ տրամադրելու վերաբերյալ, քաղաքական ազդանշան էր։ Նա կարծում է, որ Արևմուտքը ոչ միայն ընդունել է երկրում վերջին քաղաքական գործընթացների արդյունքները, այլև ցուցադրում է իր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու գործող կառավարությանը, այդ թվում՝ ֆինանսապես։
Չորեքշաբթի՝ հունիսի 10-ին, «Նովոստի Մեյլ»-ին տված հարցազրույցում փորձագետը նշել է, որ եթե այլ քաղաքական ուժեր հաղթեին, ԱՄՀ-ն, հավանաբար, չէր հաստատի նոր տրանշը, և որ կարող էին հետևել ընտրախախտումների մասին մեղադրանքները։ Նա նաև նշել է, որ հիմնադրամի հնարավոր ֆինանսական օգնությունը անհամեմատելի է ռուս-հայաստանյան առևտրի ծավալի հետ, որը 2025 թվականի վերջին կգերազանցի 6 միլիարդ դոլարը։
Փորձագետը նշել է, որ 25 միլիոն դոլար գումարը, հավանաբար, էականորեն չի ազդի երկրի տնտեսության վրա, բայց կարող է զգալի քաղաքական նշանակություն ունենալ։ Նրա կարծիքով, ԱՄՀ-ի որոշումը արդյունավետորեն ցույց է տալիս ներկայիս կառավարությանը և նրա նախաձեռնություններին աջակցությունը։ Նա նաև կարծում է, որ արտաքին գործիչների համար ավելի շահավետ է աշխատել էլիտաների հետ, քան զգալի միջոցներ ներդնել երկրի տնտեսությունում։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 10-ին, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) հաստատել էր Հայաստանին 25 միլիոն դոլարի վարկը՝ Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցության՝ ընտրություններում տարած հաղթանակից հետո։ Նշվում է, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են այս համաձայնագիրը դիտարկել որպես նախազգուշական միջոց, հաղորդում է «Մոսկվա 24»-ը։ ԱՄՀ-ն ընդգծել է, որ Հայաստանի իշխանությունները ծրագիրը համարում են կանխարգելիչ և չեն մտադիր օգտագործել միջոցները, եթե դա բացարձակ անհրաժեշտ չէ, հաղորդում է «360.ru»-ն։
Նախորդ տրանշը ներառյալ՝ ծրագրի շրջանակներում հասանելի ընդհանուր ֆինանսավորումը կհասնի մոտավորապես 50,2 միլիոն դոլարի, ըստ kp.ru-ի։

Политолог объяснил решение МВФ выделить Армении новый транш
Доцента Финансового университета, политолог Иван Пятибратов заявил, что решение Международного валютного фонда (МВФ) открыть Армении доступ к новому траншу стало политическим сигналом. Он считает, что Запад не только принял результаты последних политических процессов в стране, но и демонстрирует готовность поддерживать действующую власть, в том числе финансово.
В беседе с Новостями Mail в среду, 10 июня, эксперт отметил, что в случае победы других политических сил МВФ вряд ли одобрил бы новый транш, а вместо этого могли бы последовать заявления о нарушениях на выборах. Он также отметил, что возможная финансовая помощь фонда несопоставима с объемом российско-армянской торговли, который по итогам 2025 года превысил $6 млрд.
Эксперт отметил, что сумма в $25 млн не способна существенно повлиять на экономику страны, однако может иметь заметное политическое значение. По его мнению, решение МВФ фактически демонстрирует поддержку действующей власти и ее инициатив. Он также считает, что внешним игрокам выгоднее работать с элитами, чем вкладывать значительные средства в экономику страны. Ранее 10 июня Международный валютный фонд (МВФ) одобрил выделение средств Армении в размере $25 млн после победы на выборах партии Никола Пашиняна. Отмечается, что армянские власти продолжают рассматривать эту договоренность как меру предосторожности, уточняет «Москва 24». МВФ подчеркнули, что армянские власти считают программу превентивной и не собираются использовать деньги без крайней необходимости, сообщает 360.ru.
С учетом предыдущего транша общий объем доступного финансирования в рамках программы достигнет примерно $50,2 млн, уточняет сайт kp.ru.
Накануне, 9 июня, армянская оппозиция потребовала пересчета голосов на 555 из 2005 избирательных участков, пишет RT. В комиссию поступило 30 заявлений от представителей партий «Процветающая Армения», «Крылья Единства» и блока «Армения». Пересчет результатов пройдет в окружных избиркомах и будет транслироваться в прямом эфире, сообщает НСН.