«Ցանկացած ցամաքային գործողություն Իրանում հղի է անդառնալի հետևանքներով»․ Զախարովա
Իրանում ցանկացած ցամաքային գործողություն կնշանակի լարվածության հետագա սրում, որը հղի է անդառնալի հետևանքներով, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Չնայած շարունակվող բանակցային գործընթացին, իրավիճակը այս պահին մնում է չափազանց անկայուն։ Ցանկացած ցամաքային գործողություն կնշանակի լարվածության հետագա սրացում, որը հղի է բառացիորեն անդառնալի հետևանքներով ոչ միայն յուրաքանչյուր կողմի, այլև, անկասկած, տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության համար»,- ասել է Զախարովան՝ ճեպազրույցի ժամանակ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չէր բացառել ամերիկյան ցամաքային ուժերի ներգարվումը Իրանի հետ հակամարտությունում, սակայն հայտարարել էր, որ նման զարգացումը քիչ հավանական է։

Сегодня:   Суббота, 04 Июля, 2026 года
Любая наземная операция в Иране будет означать дальнейшую эскалацию напряженности, чреватую непоправимыми последствиями, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Несмотря на продолжающийся переговорный процесс, ситуация остается крайне неустойчивой на данный момент. Любая наземная операция будет означать дальнейшую эскалацию напряженности, которая чревата буквально непоправимыми последствиями не только для каждой из сторон, но и, несомненно, для региональной и глобальной безопасности", - сказала Захарова на брифинге.
Президент США Дональд Трамп не исключил задействования американских наземных сил в конфликте с Ираном, однако заявил, что подобное развитие событий является маловероятным.