«ԱՊՀ դիտորդները ճնշման են ենթարկվել ընտրատեղամասում»․ Մարկինա
![]() Անհայտ անձինք պահանջել են, որ ԱՊՀ առաքելության դիտորդները ոչնչացնեն Արմավիրի մարզում գտնվող ընտրատեղամաս այցելության արձանագրությունը, РИА Новости-ին հայտնել է Ռուսաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ Լյուդմիլա Մարկինան, ով ԱՊՀ առաքելության դիտորդական խմբի կազմում էր։ «Մենք կազմում ենք արձանագրություններ՝ առաքելության աշխատանքի շրջանակում հայտնաբերված թերությունների և խախտումների մասին… Խախտում հայտնաբերելով՝ նրանք (դիտորդները — խմբ.) լրացրել են արձանագրություն։ Տեղամասային հանձնաժողովի գործընկերները դա տեսել են, պատնեշ են կազմել և պահանջել ոչնչացնել այդ արձանագրությունները»,- ասել է Մարկինան։ Մարկինան նշել է, որ դիտորդական առաքելության անդամները հրաժարվել են ոչնչացնել փաստաթուղթը, քանի որ կատարում էին իրենց պարտականությունները իրենց լիազորությունների շրջանակներում։ Մինչդեռ, ընտրատեղամասում ներկա ոստիկանությունը չի միջամտել միջադեպին։ Նրա խոսքով՝ միջադեպը տեղի է ունեցել Հայաստանի Արմավիրի մարզում, որտեղ 16/25 ընտրատեղամասում առաքելության ներկայացուցիչները հայտնաբերել են որոշ թերություններ և դրանց վրա հրավիրել ընտրական հանձնաժողովի անդամների ուշադրությունը։ |
«Գարշաբերանների հովանավորներն են նողկալի բարքերի միակ մեղավորն ու պատասխանատուն»․ Գոռ Մադոյան
3123:12
Հայկ Սուքիասյանն ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից (տեսանյութ)
13822:42
«Հուսամ՝ չքաղաքագետի պատիժը սոցցանցերից կտեղափոխվի իրավական հարթություն»․ Աննա Կոստանյան
18121:48
«ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան կքննարկեն Հորմուզի նեղուցում կոալիցիա ստեղծելու հարցը». #Axios
18021:29
«Խորհրդանշաննե՞ր, թե՞ բռնապետության մնացորդներ. Ռադիոտան շուրջ իրավական հակասությունը». Մհեր Կարագոզյան

Маркина: наблюдатели СНГ подверглись давлению на избирательном участке в Армении
Группа неизвестных требовала от наблюдателей миссии СНГ уничтожить акт посещения избирательного участка в Армавирской области Армении, рассказала РИА Новости член ЦИК РФ Людмила Маркина, которая входила в состав группы наблюдателей от миссии СНГ.
"Мы заполняем акты о выявленных недостатках, нарушениях в рамках работы миссии… Выявив нарушение, они (наблюдатели - ред.) заполнили акт. Коллеги из участковой комиссии это увидели, встали стеной и потребовали уничтожить акты", - рассказала Маркина.
Члены наблюдательной миссии отказались уничтожать акт, так как выполняли свою работу в рамках своих полномочий, подчеркнула Маркина. При этом полиция, присутствовавшая на участке, в происходящее не вмешивалась, посетовала она. "Просто была крайне неприятная ситуация, когда люди организовано, без бейджей их обступили", - отметила она.
По ее словам, инцидент произошел в Армавирской области Армении, где на участке 16/25 представители миссии выявили небольшие недостатки и обратили на них внимание членов избиркома. "Такой инцидент был, удалось благополучно его разрешить, но, тем не менее, мы очень переживали за своих коллег. Потому что, сами понимаете, в составе (группы) работают женщины, и это другая страна, и (участок находится) в отдаленном районе", - рассказала она.