«Արևմուտքին անհրաժեշտ են Հայաստանի հազվագյուտ հողային ռեսուրսները»․ Զախարովա
Արևմուտքն ու ԱՄՆ-ն Հայաստանին մոտենում են «վերցնելու և թալանելու» տրամաբանությամբ, նրանց հետաքրքրում են երկրի հազվագյուտ հողային ռեսուրսները։ Այս մասին Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում ТАСС-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա նշել է, որ Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերությունների վերաբերյալ տարբեր կարծիքներ կան։ «Մենք կարող ենք շարունակել ապրել պատրանքներով, կամ կարող ենք նայել իրականության աչքերի մեջ և տեսնել, թե իրականում ինչ է կատարվում», - ասել է նա։
«Արևմուտքում, ցավոք, դեռ գործում է «վերցնելու, թալանելու, յուրացնելու, նվաստացնելու և ոչնչացնելու» մոտեցման տրամաբանությունը, և նրանք այն կիրառում են, այդ թվում՝ Կովկասում», - նշել է Զախարովան։ Որպես օրինակ նա բերել է վերջերս ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի այցը Հայաստան։ «Նա միջազգային պայմանագրեր չի կնքել, որոնք պարտադիր բնույթ են կրում երկու կողմերի համար, ոչ, այլապես դա կլիներ իրավահավասարություն։ Ստորագրվեցին ինչ-որ հռչակագրային փաստաթղթեր, բայց դրա հետ մեկտեղ նկատվում է ակնհայտ, ինչպես իրենք են ասում, միտում դեպի ռեսուրսատար և հազվագյուտ հողային ոլորտներ, որոնք ԱՄՆ-ին շատ են հետաքրքրում»,- նշել է Զախարովան։
«Այսինքն՝ ոչ մի պատասխանատվություն, բայց այն, ինչ իսկապես անհրաժեշտ մաս է ապագա զարգացման համար՝ հաշվի առնելով թվայնացումը, բարձր տեխնոլոգիաները և արհեստական բանականությունը, նրանք ամրագրել են», - ասել է Զախարովան՝ այդպիսի մոտեցումն անվանելով «պայքար»։ Նա նշել է, որ «նույնը, ինչ Երևանում ստորագրվել է Ռուբիոյի հետ, ստորագրվել էր նաև ամերիկյան նախորդ վարչակազմի օրոք»։ «Հետաքրքիր է՝ դրանից ի՞նչն է կատարվել», - հարցրել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Захарова: Западу нужны редкоземельные ресурсы Армении
Запад и США подходят к Армении в своей логике "отбирать и грабить", им нужны редкоземельные ресурсы этой страны. Об этом в интервью ТАСС на Петербургском международном экономическом форуме (ПМЭФ) заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Дипломат обратила внимание на различные мнения по поводу отношений России и Армении. "Можно продолжать находиться в каких-то иллюзиях, а можно посмотреть реальности в глаза и увидеть то, что на самом деле происходит", - призвала она.
"Логика подхода "отбирать, грабить, присваивать себе, унижать и уничтожать" на Западе, к сожалению, жива, и они ее применяют, в том числе на Кавказе", - уверена Захарова. Для примера она привела недавний приезд в Армению представителя США - госсекретаря Марко Рубио. "Он же не заключал международные договоры, которые носят обязательный характер для двух сторон, - нет, иначе это было бы равноправие. Были подписаны некие декларативные документы, но при этом прослеживается очевидный, как они говорят, тренд на ресурсоемкие и редкоземельные сферы, которые Соединенные Штаты Америки очень даже интересуют", - указала официальный представитель российского внешнеполитического ведомства.
"То есть как бы никакой ответственности, но застолбить то, что является действительно необходимой частью будущего развития, учитывая цифровизацию, высокие технологии и искусственный интеллект, они застолбили", - отметила Захарова, назвав такой подход "борьбой". Она напомнила, что "аналогично тем бумагам, которые сейчас подписали в Ереване с Рубио, то же самое было подписано при предыдущей американской администрации". Что из этого выполнено, хочется спросить?" - поинтересовалась официальный представитель МИД РФ.