«Թրամփը պահանջում է Իրանից՝ գրավոր ամրագրել զիջումները»․ #ABC
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջում է, որ Իրանը գրավոր ամրագրի զիջումները միջուկային ծրագրի հարցում Վաշինգթոնի և Թեհրանի միջև նախնական համաձայնության շրջանակներում, հայտնում է ABC-ն՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին:
Նրանց տվյալներով՝ Իրանի բանակցողները բանավոր հավաստիացրել են ԱՄՆ-ին, որ Իսլամական Հանրապետությունն ի վերջո կհամաձայնի մի քանի պայմանների, որոնք վերաբերում են իր միջուկային ծրագրին, սակայն ԱՄՆ նախագահը Սպիտակ տանը կայացած խորհրդակցության ժամանակ Թեհրանից ստացված երաշխիքներն անբավարար է համարել:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների թեման փոխըմբռնման հուշագիրն է, որը պաշտոնապես կերկարաձգի հրադադարը, կապահովի Հորմուզի նեղուցի աստիճանական բացումը և կսահմանի Իսլամական Հանրապետության միջուկային ծրագրի վերաբերյալ հետագա բանակցությունների ժամանակացույց: Նշվում է, որ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցողները համաձայնեցրել են համաձայնագրի նախագիծը, որը, նրանց կարծիքով, կբավարարի և՛ Թրամփի վարչակազմին, և՛ Իրանի իշխանություններին: Այդ տարբերակը, նշում է լրատվամիջոցը, ներառում էր Իրանի կողմից միջուկային զենք ձեռք չբերելու գրավոր պարտավորություն, բայց չէր պարունակում ընդհանուր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ կոնկրետ պարտավորություններ:

#ABC: Трамп требует от Ирана письменных уступок по ядерной программе
Президент США Дональд Трамп требует от Ирана письменно зафиксировать уступки по вопросу ядерной программы в рамках предварительного соглашения между Вашингтоном и Тегераном, утверждает телеканал ABC, ссылаясь на источники.
По их данным, иранские переговорщики в устной форме заверили Соединенные Штаты, что исламская республика в конечном итоге согласится на несколько условий, касающихся ее ядерной программы, однако президент США во время совещания в Ситуационной комнате Белого дома счел полученные от Тегерана гарантии недостаточными.
ABC News напоминает, что темой переговоров между США и Ираном является меморандум о взаимопонимании, который официально продлил бы прекращение огня, обеспечил постепенное открытие Ормузского пролива и установил временные рамки дальнейших переговоров по ядерной программе исламской республики. На прошлой неделе американские и иранские переговорщики согласовали проект соглашения, который, по их мнению, устроил бы как администрацию Трампа, так и иранские власти, добавляет телеканал. Как отмечается, эта версия включала письменное обязательство Ирана не стремиться к обладанию ядерным оружием, однако не содержала конкретных обязательств в отношении ядерной программы в целом.