«ԱՊՀ երկրները Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումին կմասնակցեն բարձր մակարդակով». Ուշակով
ԱՊՀ երկրները ավանդաբար կմասնակցեն Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումին (ՍՊՄՏՖ-ին) բարձր մակարդակով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Ինչպես միշտ, սպասվում է մի շարք երկրների փոխնախագահների, փոխվարչապետերի և տնտեսական նախարարների մասնակցությունը։ Ավանդաբար, ԱՊՀ երկրներն ակտիվորեն կմասնակցեն բարձր մակարդակով», - երեքշաբթի օրը լրագրողներին ասել է Ուշակովը։
Ռուսաստանի նախագահի օգնականի խոսքով, սպասվում է Ադրբեջանի, Բելառուսի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի, Վիետնամի, Զիմբաբվեի, Ինդոնեզիայի, Եմենի, Ղազախստանի, Կամերունի, Ղրղզստանի, Կոլումբիայի, Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետության, Կուբայի, Լիբանանի և Մյանմայի փոխնախագահների, փոխվարչապետերի և նախարարների մասնակցությունը։
Կմասնակցեն նաև ներկայացուցիչներ Նիկարագուայից, ԱՄԷ-ից, Սաուդյան Արաբիայից, Սենեգալից, Սերբիայից, Սիերա Լեոնեից, Ուրուգվայից, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունից և այլ երկրներից։

Вторник, 02 Июня, 2026 года, 18:27
Страны СНГ традиционно примут участие в ПМЭФ на высоком уровне, сообщил помощник президента РФ Юрий Ушаков.
"Как всегда, ожидается участие вице-президентов, вице-премьеров, министров экономического блока из целого ряда стран. Традиционно активное участие на высоком уровне будут принимать стран СНГ", - сказал Ушаков журналистам во вторник.
Как отметил помощник президента РФ, ожидается участие вице-президентов, вице-премьеров и министров из Азербайджана, Белоруссии, Боснии и Герцеговины, Вьетнама, Зимбабве, Индонезии, Йемена, Казахстана, Камеруна, Киргизии, Колумбии, ДР Конго, Кубы, Ливана, Мьянмы.
Также будут представители Никарагуа, ОАЭ, Саудовской Аравии, Сенегала, Сербии, Сьерра-Леоне, Уругвая, ЦАР и других стран.
Петербургский международный экономический форум в этом году пройдет с 3 по 6 июня. РИА Новости – генеральный информационный партнер ПМЭФ.