Այսօր`   Ուրբաթ, 19 հունիսի, 2026 թ.
ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի վերաբերյալ Հայաստանի մտադրությունների հարցը սկզբունքային է, Вести-ի հետ զրույցում ասել է ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։
«Իմ կարծիքով՝ այս հարցը կքննարկվի բարեկամաբար։ Մյուս կողմից՝ սկզբունքային հարցը հետևյալն է. դուք ընտրում եք ԵԱՏՄ, թե՞ ԵՄ։ ԵՄ-ն երկար պատմություն է։ Շատ երկրներ ցանկանում են միանալ ԵՄ-ին, և ԵՄ-ին միանալու գործընթացը տարիներ է տևում։ Սակայն ԵԱՏՄ-ն իրականություն է, որից մենք հիմա չենք կարող հրաժարվել։ Դրանից շատ բան է կախված»,- նշել է պաշտոնյան։
Լեբեդևի կարծիքով՝ Հայաստանը նույնպես գիտակցում է Եվրասիական տնտեսական միության կարևորությունը։ «Հետևաբար, ոչ ոք հիմա չի պլանավորում խզել կապերը ԵԱՏՄ-ի հետ, ինչպես արդեն հայտարարել են Փաշինյանն ու շատ այլ գործիչներ։ Հետևաբար, համագործակցությունը կշարունակվի։ Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին, կտեսնենք»,- հավելել է նա։

Лебедев: вопрос к Армении о выборе ЕС или ЕАЭС стоит принципиально
Вопрос о намерениях Армении относительно ЕС и ЕАЭС является принципиальным, заявил ИС "Вести" генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
"Мое мнение, что [данный вопрос] обсуждаться будет доброжелательно. С другой стороны, принципиально вопрос стоит: вы выбираете или ЕАЭС, или ЕС? ЕС — это слишком длинная история, многие страны хотят в ЕС, история поступления в ЕС тянется годами. А ЕАЭС — это реальность, от которой сейчас не отвернуться. Здесь очень многое зависит", - сказал он
В Армении также осознают значимость Евразийского экономического союза, считает Лебедев.
"Поэтому сейчас с ЕАЭС, это уже и заявил и [премьер-министр Армении Никол] Пашинян, и многие другие деятели, никто порывать не собирается. Поэтому сотрудничество будет продолжаться. Ну а что касается ЕС, там уже посмотрим", - добавил он