Ռուսաստանը զանգվածային հարձակում է իրականացրել Կիևի մարզի վրա. Եվրոպան խոստանում է պատժել
Մայիսի 24-ի գիշերը ռուսական զորքերը զանգվածային ավիահարվածներ են հասցրել Ուկրաինային։ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի տվյալներով՝ երկիրը ենթարկվել է 549 անօդաչու թռչող սարքի և 55 հրթիռի, այդ թվում՝ «Օրեշնիկ» հրթիռների հարձակման։
Կիևում, վերջին հաղորդագրությունների համաձայն, հարձակման հետևանքով զոհվել է 2 մարդ, վիրավորվել՝ 56-ը։ 30 մարդ հոսպիտալացվել է, այդ թվում՝ 2 երեխա։
Մայրաքաղաքի գրեթե բոլոր շրջաններում ավերածություններ են գրանցվել։ Մասնավորապես, վնասվել են Պոդիլում գտնվող՝ Կիևի քաղաքային ակադեմիական օպերայի և բալետի թատրոնը և Չեռնոբիլի ազգային թանգարանը։
«Սա սարսափելի գիշեր էր Կիևի համար... փրկարարները ներկայումս մարում են հրդեհները և մաքրում ավերակները։ Բժիշկները օգնություն են ցուցաբերում վիրավորներին», - գրել է քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն։
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի կապի վարչության պետ Յուրի Իգնատը RBC-Ukraine-ին հաստատել է, որ «Օրեշնիկ» հրթիռը հարվածել է Կիևի մարզի Բիլա Ցերկվա քաղաքի մոտակայքում։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է «Օրեշնիկ» հրթիռի հարվածը։ Ռազմական գերատեսչությունը պնդում է, որ հարվածի թիրախ են դարձել ռազմական հրամանատարական կառույցները, ավիաբազաները և Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերության ձեռնարկությունները։
Կիևի մարզի վրա հարձակման հետևանքով՝ Բուչայի և Օբուխովի շրջաններում, զոհվել է 2 մարդ, ըստ տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Նիկոլայ Կալաշնիկի։ Եվս 9 մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ 1 տարեկանից փոքր մի աղջիկ։ 2 կին տեղափոխվել է տեղական հիվանդանոցներ, իսկ մյուսները բժշկական օգնություն են ստացել տեղում։
Ամենածանր կորուստները գրանցվել են Ֆաստիվի շրջանում, որտեղ վնասվել են մասնավոր տներ և ամբուլատոր բժշկական հաստատություն։ Տեղական իշխանությունները գրանցում են Կիևի մարզի 5 շրջաններում պատճառված վնասը։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կիրակի առավոտյան հայտարարել է, որ օրվա սկզբից ի վեր ռուսական հարվածներից վիրավորվել է առնվազն 83 մարդ։ Նա հավելել է, որ հարձակման հիմնական թիրախը Կիևն է եղել։
Երեկ երեկոյան Կիևի վրա Ռուսաստանի կողմից իրականացված հարվածի ժամանակ վնասվել է Ուկրաինայի ազգային արվեստի թանգարանը, հայտնել է երկրի մշակույթի նախարարությունը։ Թանգարանի աշխատակիցներն ու ցուցանմուշները չեն տուժել։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մեկնաբանել է Ռուսաստանի կողմից միջուկային մարտագլխիկ կրելու համար նախատեսված «Օրեշնիկ» բալիստիկ հրթիռով հարվածը։
«Սա քաղաքական վախեցման մարտավարություն է և անզգույշ միջուկային ռիսկային խաղ։ Հաջորդ շաբաթ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարները կքննարկեն, թե ինչպես ուժեղացնել միջազգային ճնշումը Ռուսաստանի վրա», - գրել է նա։

В ночь на 24 мая российские войска нанесли массированный удар по Украине
В ночь на 24 мая российские войска нанесли массированный удар по Украине. Всего, как сообщают Воздушные силы ВСУ, страну атаковали 549 беспилотников и 55 ракет – в том числе, "Орешником".
В Киеве, по последним данным, в результате атаки погибли два человека, еще 56 пострадали. 30 человек были госпитализированы, среди них двое детей.
Разрушения есть практически во всех районах столицы. В частности, пострадал Киевский муниципальный академический театр оперы и балета на Подоле и национальный музей "Чернобыль".
"Ужасной была ночь для Киева ... сейчас спасатели тушат пожары, разбирают завалы. Медики оказывают помощь пострадавшим", –написал мэр города Виталий Кличко.
Глава управления коммуникаций Воздушных сил ВСУ Юрий Игнат подтвердил изданию "РБК-Украина", что ракета "Орешник" ударила в районе города Белая Церковь Киевской области.
Министерство обороны России подтвердило удар "Орешником". В военном ведомстве утверждают, что целями удара были объекты военного управления, авиабазы и предприятия оборонно-промышленного комплекса Украины.
В результате атаки на Киевскую область погибли два человека – в Бучанском и Обуховском районах, сообщил глава областной военной администрации Николай Калашник. Еще девять человек пострадали, в том числе девочка, которой нет еще года. Две женщины госпитализированы в местные больницы, остальным медицинская помощь оказана на месте.
Больше всего пострадавших в Фастовском районе, где пострадали частные дома и амбулаторное медицинское учреждение. Местные власти фиксируют разрушения в пяти районах Киевской области.
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил утром в воскресенье, что с начала суток из-за российских ударов пострадали как минимум 83 человека. Он добавил, что Киев был основной целью атаки.
"Путин уже и слово " ура " не может нормально произнести – шамкает, – а все еще своими ракетами побеждает жилые дома. Три российские ракеты против объекта водоснабжения, сжег рынок, десятки жилых домов повредил, несколько обычных школ. Запустил свой "Орешник" против Белой Церкви. Реально неадекваты", – написал он в своем телеграм-канале.
Во время ночного российского удара по Киеву получил повреждения Национальный художественный музей Украины, сообщило министерство культуры страны. Сотрудники музея и экспонаты не пострадали.
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас прокомментировала нанесенный Россией удар баллистической ракетой "Орешник", которая предназначенена для переноса ядерного заряда.
"Это политическая тактика запугивания и безрассудная ядерная игра на грани. На следующей неделе министры иностранных дел ЕС обсудят, как усилить международное давление на Россию", – написала она.