Թրամփը հայտարարել է, որ Կուբան օգնություն է խնդրել
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Կուբայի իշխանություններն օգնություն են խնդրել, և Վաշինգթոնը պատրաստվում է բանակցությունների։
«Ոչ մի հանրապետական ​​ինձ հետ չի խոսել Կուբայի մասին՝ ձախողված պետության, որը շարժվում է միայն մեկ ուղղությամբ՝ ներքև։ Կուբան օգնություն է խնդրել, և մենք խոսելու ենք»,- գրել է Թրամփը TruthSocial սոցիալական ցանցում՝ առանց նշելու, թե որտեղ կամ երբ կարող են հանդիպել երկու կողմերը։
Մայիսի 1-ին ԱՄՆ-ի նախագահը ստորագրել է գործադիր հրամանագիր, որով Կուբայի նկատմամբ մի շարք լրացուցիչ սահմանափակումներ են սահմանվում։ Այսպիսով, ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը, ֆինանսների նախարարի հետ համաձայնեցնելով, լիազորված է լրացուցիչ պատժամիջոցներ կիրառելու ինչպես ԱՄՆ-ի քաղաքացիների, այնպես էլ Կուբայի տնտեսության որոշակի ոլորտներում ներգրավված օտարերկրացիների նկատմամբ։ Մասնավորապես, գործադիր հրամանագրում նշվում են էներգետիկան, պաշտպանությունը, հանքարդյունաբերությունը, մետալուրգիան և ֆինանսական ծառայությունները։

Президент США Дональд Трамп заявил, что от властей Кубы поступил запрос о помощи
Президент США Дональд Трамп заявил, что от властей Кубы поступил запрос о помощи, в связи с чем Вашингтон готовится к переговорам.
«Никто из республиканцев не говорил со мной по поводу Кубы, которая является несостоявшимся государством и движется лишь в одном направлении - вниз! Куба попросила о помощи, и мы собираемся разговаривать!» - написал Трамп в соцсети Truth Social, не уточнив при этом, где и когда могут пройти контакты сторон.
1 мая президент США подписал указ, предусматривающий введение серии дополнительных ограничений в отношении Кубы. Так, госсекретарь США в координации с министром финансов получает возможность вводить дополнительные санкции как против американских граждан, так и иностранцев, имеющих отношение к работе ряда сфер кубинской экономики. В частности, в указе упоминаются энергетика, оборона, добыча полезных ископаемых, металлургия, предоставление финансовых услуг.