«Ժամանակավոր հրադադարը կարող է դառնալ ուկրաինական հակամարտության վերջի սկիզբը». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև տոնական հրադադարը կնշանավորի հակամարտության «վերջի սկիզբը»։
«Հուսով եմ՝ սա շատ երկար, մահացու և դաժան պատերազմի ավարտի սկիզբն է», - գրել է նա Truth Social սոցիալական ցանցում։
Նույն գրառման մեջ Թրամփը նշել է, որ իր խնդրանքով Ռուսաստանը և Ուկրաինան, ենթադրաբար, կդադարեցնեն կրակը երեք օրով՝ մայիսի 9-ից 11-ը։ Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Վլադիմիր Զելենսկիին հրադադարին համաձայնելու համար։

Трамп: временное перемирие может стать "началом конца" конфликта на Украине
Президент США Дональд Трамп выразил надежду, что праздничное прекращение огня между РФ и Украиной станет "началом конца" конфликта.
"Надеюсь, это начало конца очень долгой, смертельной и ожесточенной войны", – написал он в соцсети Truth Social.
Трамп в этом же посте заявил, что по его просьбе Россия и Украина якобы прекратят огонь на три дня, с 9 по 11 мая. Он также поблагодарил российского лидера Владимира Путина и Владимира Зеленского за согласие на прекращение огня.
"Эта просьба была сделана непосредственно мной, и я очень ценю согласие с ней президента Владимира Путина и президента Владимира Зеленского", – отметил он.