Այսօր`   Չորեքշաբթի, 20 մայիսի, 2026 թ.
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում հավատարմագրված բոլոր օտարերկրյա դիվանագիտական ​​առաքելություններին և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչություններին ուղարկվել է նոտա, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«2026 թ. մայիսի 4-ին ՌԴ ՊՆ-ն պաշտոնական հայտարարություն է տարածել Կիևի ռեժիմի կողմից Մոսկվային հարվածելու սպառնալիքների վերաբերյալ՝ բոլոր ռուսաստանցիների համար սուրբ տոնի՝ Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի օրը։ ՌԴ ԱԳՆ-ն խստորեն կոչ է անում ձեր երկրի իշխանություններին, ձեր կազմակերպության ղեկավարությանն այս հայտարարությանը վերաբերվել առավելագույն պատասխանատվությամբ և ապահովել Կիևից դիվանագիտական ​​և այլ ներկայացուցչությունների անձնակազմերի, ինչպես նաև քաղաքացիների ժամանակին տարհանումը՝ հաշվի առնելով ՌԴ զինված ուժերի կողմից Կիևի, այդ թվում՝ որոշումների կայացման կենտրոնների դեմ պատասխան հարվածի անխուսափելիությունը, եթե Կիևի ռեժիմը Հաղթանակի օրվա տոնակատարությունների ժամանակ իրականացնի իր հանցավոր ահաբեկչական ծրագրերը», - նշել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ մայիսի 4-ին Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «թույլ տվեց իրեն անել ագրեսիվ և սպառնալից հայտարարություններ Մոսկվայում Հաղթանակի օրվա սուրբ տոնը ահաբեկչական հարձակումներով խաթարելու իր մտադրության մասին», և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը նախազգուշացում տարածեց՝ ի պատասխան Զելենսկու «ագրեսիվ մտադրությունների»:

Сегодня:   Среда, 27 Мая, 2026 года
Министерство иностранных дел Российской Федерации сообщает о том, что во все аккредитованные при МИД дипломатические миссии и представительства международных организаций была направлена нота․ Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«4 мая 2026 года Министерство обороны Российской Федерации опубликовало официальное заявление в связи с угрозами киевского режима нанести удар по Москве в священный для всех россиян праздник – День Победы в Великой Отечественной войне.
МИД России настоятельно призывает власти вашей страны / руководство вашей организации с максимальной ответственностью отнестись к данному заявлению и обеспечить заблаговременную эвакуацию из города Киев персонала дипломатических и иных представительств, а также граждан в связи с неотвратимостью нанесения Вооруженными силами Российской Федераций ответного удара по Киеву, в том числе по центрам принятия решений, в случае реализации киевским режимом своих преступных террористических замыслов в дни празднования Великой Победы», - отметила она.
«4 мая 2026 года в ходе саммита Европейского политического сообщества в Ереване главарь киевского режима Зеленский позволил себе агрессивные и угрожающие заявления о намерении сорвать священный праздник День Победы в Москве террористическими актами. При этом присутствовали представители некоторых стран ЕС. Никто из них не одёрнул главаря киевского режима.
В этот же день Министерство обороны Российской Федерации опубликовало предупреждение, которое стало ответом на агрессивные намерения Зеленского. Подчеркну – это было сделано именно в качестве ответной меры», - добавила она.