Իրանն սկսել է վերականգնել մարտերում վնասված նավթագազային օբյեկտները
Իրանն սկսել է վերականգնել նավթի և գազի արդյունաբերության օբյեկտները, որոնք վնասվել են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ մարտերի ժամանակ, հայտարարել են իրանցի պաշտոնյաները:
«40-օրյա պատերազմի ընթացքում նավթարդյունաբերության օբյեկտները տուժել և հարվածներ են հասցվել: Օրակարգը դրանք հնարավորինս արագ վերականգնելն է, մինչ այսօր գործընթացը նորմալ է ընթանում», - Իրանի պետական ​​հեռուստառադիոընկերությանը տված մեկնաբանությունում ասել է Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Փաքնեջադը:
Իրանի ազգային գազային ընկերության տնօրեն Սաիդ Թավաքոլին հեռարձակողի հետ զրույցում ասել է նաև, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ հակամարտության ընթացքում հարավային Փարս հանքավայրի գազավերամշակման չորս կայաններ են խոցվել։ «Իշխանությունների որոշման հիման վրա, ինչպես նաև նավթի նախարարի կարծիքը հաշվի առնելով՝ երկու նավթավերամշակման գործարանների վերականգնման գործն ամբողջությամբ վստահվել է Գազի ազգային ընկերությանը... վերականգնման աշխատանքներն արդեն սկսվել են»,- ասել է Թավաքոլին, իրանական հեռուստատեսության հաղորդմամբ։

Среда, 06 Мая, 2026 года, 21:11
ղИран приступил к восстановлению объектов нефтегазовой промышленности, пострадавших во время боевых действий с США и Израилем, сообщили иранские официальные лица.
"Во время 40-дневной войны были повреждения и попадания в объекты нефтяной промышленности. В повестке - их восстановление в кратчайшие возможные сроки, до сегодняшнего дня процесс шел должным образом", - сказал министр нефти Ирана Мохсен Пакнежад в комментарии иранской гостелерадиокомпании.
Директор Национальной газовой компании Ирана Саид Таваколи также в разговоре с вещателем заявил, что в ходе конфликта с США и Израилем были поражены четыре газоперерабатывающих станции месторождения "Южный Парс". "На основании решения властей, а также с учетом мнения министра нефти, задача восстановления двух НПЗ была полностью возложена на Национальную газовую компанию... работы по восстановлению уже начались", - сказал Таваколи, его слова приводит иранское ТВ.