Ֆրանսիական ավիակիրը Կարմիր ծովում է
Ֆրանսիական «Շառլ դը Գոլ» ավիակիրը շարժվում է դեպի Կարմիր ծովի հարավ։ Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարությունը։
«Շառլ դը Գոլ» ավիակիրը և նրան ուղեկցող նավերը չորեքշաբթի օրը՝ մայիսի 6-ին, անցնում են Սուեզի ջրանցքով՝ շարժվելով դեպի Կարմիր ծովի հարավային հատված», - մեջբերում է TF1 հեռուստաալիքը։
Ինչպես նշում է Le Figaro-ն, ավիակիրի տեղակայումը տեղի է ունենում Հորմուզի նեղուցի անվտանգության ապահովման համար միջազգային առաքելության պլանավորման ֆոնին, որը կարող է գործարկվել, երբ հանգամանքները թույլ տան:
Միևնույն ժամանակ հրապարակման մեջ, հղում անելով Ֆրանսիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբին, նշվում է, որ «ավիակիր հարվածային խմբի տեղաշարժը կապված չէ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունների հետ և կրում է զուտ պաշտպանական բնույթ»։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ Փարիզը պատրաստ է իր որոշ նավեր տրամադրել, որոնք առաքելություններ են իրականացնում Միջերկրական և Կարմիր ծովերում՝ առևտրային նավերը Հորմուզի նեղուցով ուղեկցելու համար։

Французский авианосец в Красном море
Французский авианосец Charles de Gaulle направляется в южную часть Красного моря. Об этом сообщило Министерство вооруженных сил Франции.
«Авианосец Charles de Gaulle и сопровождающие его корабли проходят через Суэцкий канал в среду, 6 мая, направляясь в южную часть Красного моря», - приводит телеканал TF1 выдержку из сообщения.
Как отмечает газета Le Figaro, развертывание авианосца происходит на фоне планирования международной миссии по обеспечению безопасности Ормузского пролива, которая может быть начата, когда позволят обстоятельства.
В то же время издание со ссылкой на Главный штаб ВС Франции указывает, что «передвижение авианосной ударной группы не связано с начатыми в регионе военными операциями США и носит исключительно оборонительный характер».
Ранее президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что Париж готов предоставить для обеспечения сопровождения торговых судов через Ормузский пролив часть своих кораблей, которые выполняют миссии в Средиземном и Красном морях.