Այսօր`   Երկուշաբթի, 04 մայիսի, 2026 թ.
Իսրայելի և ԱՄՆ-ի համատեղ ռազմական ագրեսիան Իրանի դեմ պառակտում է մտցրել Վաշինգթոնի եվրոպական դաշնակիցների շարքերում։ Նման կարծիք է հայտնել Իսլամական Հանրապետության ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«ԱՄՆ-ի անխոհեմ և անօրինական հարձակումն Իրանի վրա ունեցել է հեռահար հետևանքներ, այդ թվում՝ պառակտում և անհամաձայնություն նախկինում ԱՄՆ-ի դաշնակից համարվող երկրների միջև։ Կարծում եմ՝ ամերիկյան պաշտոնյաներին զայրացրել է այն, որ գերմանական պաշտոնյաները ընդունել են, որ ԱՄՆ-ի ներգրավումն Իրանի դեմ պատերազմում Եվրոպայի համար բերել է հսկայական ծախսեր, և որ այդ գործողություններն իրականացվել են առանց որևէ հիմնավորման», - ասել է նա մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Բաղային նշել է, որ եկել է ժամանակը, որպեսզի Եվրոպան սկսի վարել սեփական անկախ արտաքին քաղաքականությունը՝ առանց ԱՄՆ-ի վրա հենվելու, հատկապես Իրանի հետ կապված հարցերում։

МИД Ирана: агрессия против республики внесла раскол в ряды союзников США
Совместная военная агрессия Израиля и США против Ирана внесла раскол в ряды европейских союзников Вашингтона. Такое мнение выразил представитель МИД исламской республики Эсмаил Багаи.
"Необдуманные и незаконные действия США по нападению на Иран имели далеко идущие последствия, включая раскол и разногласия между странами, которые ранее считались союзниками США. Я думаю, что американских чиновников возмутило то, что немецкие чиновники признали, что вступление США в войну против Ирана принесло Европе огромные издержки и что эти действия США были предприняты без каких-либо на то оснований", - сказал он в ходе еженедельной пресс-конференции.
Багаи подчеркнул, что пришло время Европе начать проводить собственную независимую внешнюю политику без опоры на США, особенно в вопросах, касающихся Ирана.