«ԱՄՆ-ն ուժով կպատասխանի, եթե փորձ արվի խոչընդոտել «Ազատություն» նախագիծը»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ եթե փորձ արվի խոչընդոտել Հորմուզի նեղուցից նավերի դուրսբերման մարդասիրական գործողությանը, ԱՄՆ-ն կպատասխանի ուժով։
«Եթե այս մարդասիրական գործընթացին ինչ-որ ձևով խոչընդոտեն, ապա, ցավոք, այդպիսի միջամտությանը ստիպված կլինենք ուժով պատասխանել»,- գրել է Թրամփը՝ Truth Social սոցիալական ցանցում։
Նրա խոսքով՝ «աշխարհի բոլոր ծայրերից երկրները» դիմել են Վաշինգթոնին՝ խնդրելով ազատել իրենց նավերը, որոնք Հորմուզի նեղուցում արգելափակված են ԱՄՆ-Իրան հակամարտության պատճառով։
«Ի բարօրություն Իրանի, Մերձավոր Արևելքի և ԱՄՆ-ի մենք այդ երկրներին տեղեկացրել ենք, որ ապահով կերպով կուղեկցենք նրանց նավերը այս սահմանափակ ջրային ուղիներով, որպեսզի նրանք կարողանան ազատ և լիարժեք շարունակել իրենց գործունեությունը... այս գործընթացը՝ Project Freedom («Ազատության նախագիծ»), կսկսվի երկուշաբթի առավոտյան՝ Մերձավոր Արևելքի ժամանակով»։

Трамп: США ответят силой при попытке помешать проекту "Свобода"
Президент США Дональд Трамп заявил, что если гуманитарной операции по выводу судов из Ормузского пролива попытаются помешать, то США ответят силой.
"Если этому гуманитарному процессу каким-либо образом будут мешать, с таким вмешательством, к сожалению, придется разбираться силой", - написал Трамп в соцсети Truth Social.
По его словам, "страны со всего мира" обратились к Вашингтону с просьбой освободить их суда, которые заблокированы в Ормузском проливе из-за конфликта США с Ираном.
"На благо Ирана, Ближнего Востока и США мы сообщили этим странам, что безопасно проведем их суда из этих ограниченных водных путей, чтобы они могли свободно и полноценно продолжить свои дела.... этот процесс, Project Freedom ("Проект Свобода" — Прим. ред.), начнется в понедельник утром по ближневосточному времени", — написал американский лидер.