«ԱՄՆ-ն կարող է առաջին անգամ հիպերձայնային հրթիռներ տեղակայել Մերձավոր Արևելքում՝ Իրանին հարվածելու համար»․ #Bloomberg
![]() ԱՄՆ Զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) Փենթագոնին հարցում է ուղարկել Մերձավոր Արևելքում Dark Eagle հիպերձայնային հրթիռների տեղակայման վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։ Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ CENTCOM-ը նախատեսում է հրթիռներն օգտագործել Իրանի բալիստիկ հրթիռների արձակման կայանքներին հնարավոր հարվածներ հասցնելու համար, որոնք Իսլամական Հանրապետությունը տեղափոխել է իր տարածքի խորքը: Գերատեսչության հարցումը հիմնավորվում է նրանով, որ ներկայիս Precision Strike Missile հրթիռները չեն կարող խոցել 480 կմ-ից ավելի հեռավորության վրա գտնվող թիրախներ, մինչդեռ Dark Eagle-ի հեռահարությունը գերազանցում է 2,7 հազար կմ-ը (որոշ տվյալներով՝ մինչև 3,5 հազար կմ)։ Dark Eagle համալիրն, ինչպես նշում է Bloomberg-ը, դեռ պաշտոնապես չի ընդունվել զինված ուժերի սպառազինության մեջ և գտնվում է փորձարկման փուլում։ ԱՄՆ-ն ունի ոչ ավելի, քան 8 նման հրթիռ, որոնցից յուրաքանչյուրի արժեքը գնահատվում է մոտ 15 միլիոն դոլար։ |

#Bloomberg: США могут впервые развернуть гиперзвуковые ракеты для ударов по Ирану
Центральное командование ВС США (CENTCOM) направило в Пентагон запрос на размещение на Ближнем Востоке гиперзвуковых ракет Dark Eagle. Об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
По данным издания, CENTCOM планирует использовать ракеты для возможного нанесения ударов по пусковым установкам баллистических ракет, которые Иран переместил вглубь своей территории.
Запрос ведомства обоснован тем, что нынешние ракеты Precision Strike Missile не способны поражать цели на расстоянии более 480 км, в то время как дальность Dark Eagle превышает 2,7 тыс. км (по другим данным — до 3,5 тыс. км).
Комплекс Dark Eagle официально еще не принят на вооружение и находится в стадии испытаний, отмечает Bloomberg. У США имеется не более восьми таких ракет, стоимость каждой из которых оценивается в $15 млн.