«CENTCOM-ը Թրամփին կներկայացնի Իրանի դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների նոր տարբերակները»․ #Axios
Հինգշաբթի, 30 ապրիլի, 2026 թ., 11:33
ԱՄՆ Զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ղեկավար, ծովակալ Բրեդ Քուփերն այսօր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի համար հատուկ ճեպազրույց կանցկացնի՝ Իրանի դեմ հնարավոր ռազմական գործողությունների նոր տարբերակների վերաբերյալ, գրում է Axios-ը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Աղբյուրների խոսքով՝ CENTCOM-ը պատրաստել է Իրանի դեմ հարվածների «կարճ և հզոր» ալիքի ծրագիր, որը, հավանաբար, կներառի ենթակառուցվածքային օբյեկտներ։ Վաշինգթոնում ակնկալում են, որ այդ հարվածներից հետո Իրանը կվերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ և միջուկային հարցում ավելի մեծ ճկունություն կցուցաբերի։
Մեկ այլ ծրագիր, որը, ինչպես սպասվում է, կներկայացվի Թրամփին, ուղղված է Հորմուզի նեղուցի մի մասի գրավմանը՝ առևտրային նավերի անցումը վերականգնելու համար: Չի բացառվում, որ այդ դեպքում ցամաքային զորքեր ներգրավվեն, ասել է աղբյուրներից մեկը։
Մյուս տարբերակը հատուկ նշանակության ուժերի գործողությունն է իրանական բարձր հարստացված ուրանի պաշարների նկատմամբ։
Երկու աղբյուրներ լրատվամիջոցին հայտնել են, որ Սպիտակ տան ղեկավարը շրջափակումը դեռևս դիտարկում է որպես ճնշման հիմնական լծակ, սակայն նա չի բացառում ռազմական գործողությունների հնարավորությունը, եթե Իրանը չզիջի:

#Axios: глава CENTCOM проинформирует Трампа о новых планах войны против Ирана
Axios сообщает, что президент США Дональд Трамп 30 апреля должен получить брифинг о новых вариантах возможных военных действий против Ирана.
Ожидается, что глава Объединенного комитета начальников штабов генерал Дэн Кейн также примет участие в брифинге, рассказали собеседники.
По словам трех источников, CENTCOM подготовило план «короткой и мощной» волны ударов по Ирану, которая, вероятно, будет включать в себя объекты инфраструктуры. В Вашингтоне рассчитывают, что Иран после ударов вернется за стол переговоров и проявит бóльшую гибкость в ядерном вопросе.
Еще один план, который, как ожидается, будет представлен Трампу, направлен на захват части Ормузского пролива для возобновления прохода коммерческих судов. Не исключено, что в таком случае будут задействованы сухопутные войска, сказал один из собеседников.
Другой вариант — операция спецназа в отношении иранских запасов высокообогащенного урана.
Два источника рассказали Axios, что глава Белого дома пока рассматривает блокаду как основной рычаг давления, но он допускает возможность военных действий, если Иран не уступит.
Купер провел аналогичный брифинг для президента 26 февраля, за два дня до начала войны США и Израиля против Ирана, отмечает издание.