ԱՄՆ-ն կթողարկի սահմանափակ քանակությամբ անձնագրեր՝ Թրամփի պատկերով
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը կթողարկի սահմանափակ քանակությամբ անձնագրեր՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատկերով՝ ի պատիվ երկրի անկախության 250-ամյակի։ Սպիտակ տունը այս մասին հայտարարել է X սոցիալական ցանցում։
Անձնագրի շապիկը կմնա մուգ կապույտ։ Երկրի անվանումը նշված է փաստաթղթի վերևում, կենտրոնում՝ Միացյալ Նահանգների ոսկեգույն մեծ կնիքը, իսկ ներքևում՝ «Անձնագիր» բառը։ Փաստաթղթի ներսում կլինի Թրամփի դիմանկարը՝ շրջապատված Անկախության հռչակագրի ձեռագիր օրինակով։ Նախագահի պատկերի տակ նրա ստորագրությունն է՝ կատարված ոսկեգույնով։ Հետևի շապիկին պատկերված է Ջոն Թրամբուլի «Անկախության հռչակագիր» նկարի մի հատված։
Associated Press-ի տվյալներով՝ Պետդեպարտամենտը կթողարկի այս անձնագրերից 25,000-30,000 հատ։ Փաստաթղթերը դիմորդների համար հասանելի կլինեն Վաշինգթոնի գրասենյակում՝ հուլիսի 4-ից սկսած։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը որոշել էր Դոնալդ Թրամփի ստորագրությունը ներառել դոլարային թղթադրամների վրա՝ նշելու երկրի անկախության 250-ամյակը։ Սա պատմության մեջ առաջին դեպքն է, երբ գործող նախագահը ստորագրություն է թողնում ամերիկյան թղթադրամների վրա։

В США выпустят лимитированную серию паспортов с изображением Трампа
Госдепартамент США честь 250-летия независимости страны выпустит лимитированную серию паспортов с изображением президента Дональда Трампа. Об этом Белый дом сообщил в соцсети X.
Обложка паспорта не изменится, она останется тёмно-синей. В верхней части документа указано название страны, посередине — золотая Большая печать США, а снизу — слово «Паспорт». На внутренней стороне документа будет размещён портрет Трампа, а вокруг — рукописный текст Декларации независимости США. Под изображением президента находится его подпись, выполненная в золотом цвете. На задней стороне обложки — фрагмент картины художника Джона Трамбулла «Декларация независимости».
Всего Госдепартамент выпустит 25–30 тысяч таких паспортов, уточняет Associated Press. Документы будут доступны заявителям в офисе Вашингтона с 4 июля.
Ранее Минфин США решил разместить подпись Дональда Трампа на долларовых купюрах к 250-летию независимости страны. Это первый в истории случай, когда действующий президент оставит автограф на американских деньгах.