Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն կոչ է արել իր քաղաքացիներին ժամանակավորապես լքել Մալին
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է արել երկրի քաղաքացիներին՝ անկայուն իրավիճակի ֆոնին ժամանակավորապես լքել Մալին։ Համապատասխան հաղորդագրությունը հրապարակվել է գերատեսչության կայքում։
«Ֆրանսիայի քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում հնարավորինս շուտ նախատեսել Մալիից ժամանակավոր մեկնում՝ դեռևս հասանելի կոմերցիոն չվերթներով»,- նշել են գերատեսչությունում։
Նախարարության գնահատմամբ՝ «ապրիլի 25-ի հարձակումներից հետո Մալիի մի քանի բնակավայրերում, այդ թվում՝ Բամակոյում, անվտանգային իրավիճակը շարունակում է մնալ չափազանց անկայուն»։
Նշենք, որ ապրիլի 25-ին Մալիի կառավարական ուժերը՝ միջազգային դաշնակիցների աջակցությամբ, հետ են մղել արմատական խմբավորումների ջոկատների բազմաթիվ հարձակումները և օրվա կեսին վերականգնել են իրավիճակի վերահսկողությունը։ Հարձակումներից մեկի ընթացքում զոհվել է երկրի պաշտպանության նախարար Սադիո Կամարան։

МИД Франции рекомендовал согражданам временно покинуть Мали
Министерство иностранных дел Франции рекомендовало гражданам республики временно покинуть Мали на фоне нестабильной ситуации в стране. Соответствующее сообщение опубликовано на сайте ведомства.
"Французским гражданам рекомендуется предусмотреть временный отъезд из Мали как можно скорее коммерческими рейсами, которые еще доступны", - отметили в ведомстве.
По оценке министерства, "после атак 25 апреля в нескольких населенных пунктах страны, включая Бамако, ситуация в сфере безопасности остается крайне нестабильной".
25 апреля правительственные войска при поддержке международных союзников Мали отразили многочисленные атаки отрядов радикальных группировок и к середине дня восстановили контроль над ситуацией. В ходе одной из атак погиб министр обороны страны Садио Камара.