Ուկրաինայի և Իսրայելի միջև դիվանագիտական ​​վեճը սրվում է
Ուկրաինայի և Իսրայելի միջև դիվանագիտական ​​վեճը «Պանորմիտիս» նավի շուրջ, որը, ենթադրաբար, հացահատիկ էր հասցրել օկուպացված ուկրաինական տարածքներից Հայֆա, շարունակում է սրվել: Երկուշաբթի երեկոյան երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարները հայտարարություններ են փոխանակել X սոցիալական մեդիա հարթակում։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիգան X սոցիալական մեդիա հարթակում գրել է, որ Կիևը «դժվարանում է հասկանալ Իսրայելի կողմից Հայֆա գողացված բեռ հասցրած նախորդ նավի վերաբերյալ դիմումին համարժեք արձագանքի բացակայությունը»: «Այժմ, երբ Հայֆա է ժամանել ևս մեկ նման նավ, մենք կրկին զգուշացնում ենք Իսրայելին՝ զերժ մնալ գողացված հացահատիկ ընդունելուց և մեր հարաբերություններին վնաս հասցնելուց», - գրել է նա: Սիբիգան հայտարարել է, որ ապրիլի 28-ին, երեքշաբթի օրը, բողոքի նոտա կհանձնվի Իսրայելի դեսպանին։
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը արձագանքել է այս հայտարարությանը՝ նշելով, որ «բարեկամական երկրների միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունները չեն պահպանվում Twitter-ի և լրատվամիջոցների միջոցով»: Սաարը Իսրայելի դեմ մեղադրանքները անհիմն է անվանել: Նրա խոսքով, Ուկրաինան դեռևս իրավական օգնության խնդրանք չի ներկայացրել Իսրայելին, փոխարենը դիմել է լրատվամիջոցներին և սոցիալական ցանցերին: «Հարցը կվերանայվի. Իսրայելը իրավական պետություն է: Բոլոր իսրայելական գործակալությունները կգործեն օրենքին համապատասխան», - հայտարարել է Սաարը։

Дипломатический скандал между Украиной и Израилем из-за судна Panormitis
Дипломатический скандал между Украиной и Израилем из-за судна Panormitis, предположительно, доставившего в Хайфу зерно с оккупированных украинских территорий, продолжает набирать обороты. В понедельник вечером главы МИД двух стран обменялись заявлениями в соцсети X.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига написал в соцсети Х, что Киеву «трудно понять отсутствие надлежащей реакции Израиля на обращение по поводу предыдущего судна, доставившего в Хайфу краденый груз». «Теперь, когда в Хайфу прибыло еще одно такое судно, мы вновь предостерегаем Израиль от приема украденного зерна и нанесения ущерба нашим отношениям», — написал он. Сибига сообщил, что во вторник, 28 апреля, послу Израиля будет вручена нота протеста.
На это сообщение отреагировал министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар. Он ответил, что «дипломатические отношения между дружественными странами не поддерживаются через Twitter и СМИ». Саар назвал обвинения в адрес Израиля бездоказательными. По его словам, Украина до сих пор не направила Израилю запрос о правовой помощи, вместо этого обратившись к СМИ и соцсетям. «Вопрос будет рассмотрен, Израиль — правовое государство. Все израильские ведомства будут действовать в соответствии с законом», — заявил Саар.