ՆԱՏՕ-ն կարող է հրաժարվել իր տարեկան գագաթնաժողովներից` Թրամփին հետ չհանդիպելու նպատակով
ԱՄՆ-ի և եվրոպական երկրների միջև լարվածության աճի ֆոնին ՆԱՏՕ-ն կարող է հրաժարվել իր տարեկան գագաթնաժողովներից, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով վեց աղբյուրների։
«Հյուսիսատլանտյան դաշինքը քննարկում է իր տարեկան գագաթնաժողովներից հրաժարվելու հարցը։ Նման քայլը կարող է օգնել խուսափել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ նրա պաշտոնավարման վերջին տարում հնարավոր լարված հանդիպումից», - նշվում է զեկույցում։
Ինչպես պարզաբանում է զեկույցը, Սպիտակ տան վարչակազմը բազմիցս սուր քննադատության է ենթարկել պաշտպանական դաշինքի շատ անդամների, վերջերս մեղադրելով որոշներին Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի ռազմական գործողություններին անբավարար աջակցության համար։
Ապրիլի 22-ին Politico-ն հաղորդել է, որ Վաշինգթոնը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին դասակարգել է՝ որպես «օրինակելի» և «վատ»։
Ապրիլի 1-ին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ լրջորեն քննարկում է ԱՄՆ-ի դուրսբերումը Հյուսիսատլանտյան դաշինքից։ Դրա պատճառը դաշինքի կողմից Թեհրանի դեմ Վաշինգթոնի ռազմական գործողությանն աջակցելուց հրաժարվելն էր։ Նախագահը ՆԱՏՕ-ն անվանել է «թղթե վագր» և ընդգծել, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նույնպես տեղյակ է եղել այս փաստի մասին։

НАТО может отказаться от ежегодных саммитов
НАТО на фоне роста напряженности между США и странами Европы может отказаться от проведения ежегодных саммитов. Об этом пишет агентство Reuters со ссылкой на шесть источников.
«Североатлантический альянс рассматривает возможность отказа от ежегодных саммитов. Такой шаг мог бы помочь избежать потенциально напряженной встречи с президентом США Дональдом Трампом в последний год его пребывания у власти», — говорится в публикации.
Как уточняет агентство, администрация главы Белого дома неоднократно резко критиковала многих членов оборонного альянса, в последнее время упрекая некоторых в недостаточном содействии военным операциям США против Ирана.
22 апреля издание Politico написало, что в Вашингтоне распределили союзников по НАТО на «образцовых» и «плохих».
1 апреля Дональд Трамп заявил, что всерьез рассматривает возможность выхода США из Североатлантического альянса. Причиной послужил отказ блока оказать Вашингтону поддержку в рамках военной операции против Тегерана. Глава государства назвал НАТО «бумажным тигром» и подчеркнул, что этот факт известен и президенту России Владимиру Путину.