«Շրի Լանկայի օդանավակայանում 22 բուդդայական վանականների են ձերբակալել՝ 110 կգ թմրանյութով»․ #DailyMirror
Երկուշաբթի, 27 ապրիլի, 2026 թ., 17:03
Շրի Լանկայի միջազգային օդանավակայանում ոստիկանությունը ձերբակալել է բուդդայական վանականների, որոնք տեղափոխում էին ավելի քան 110 կգ թմրանյութ։ Արգելված նյութերի առգրավումը օդանավակայանի պատմության մեջ ամենախոշորն է։ Daily Mirror-ի տվյալներով՝ առգրավված նյութերի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 1.1 միլիարդ ռուփի (մոտ11.6 միլիոն դոլար)։
22 վանականները վերադառնում էին Թաիլանդում անցկացրած արձակուրդից: Լրատվամիջոցի աղբյուրների հաղորդմամբ՝ նրանցից յուրաքանչյուրն իր ճամպրուկում տեղափոխում էր մոտ հինգ կիլոգրամ թմրամիջոց։
Հետաքննությունը պարզել է, որ գործողությունը համակարգել են երեք վանականներ: Խմբի մնացած 19 անդամները հավաքագրվել են սոցկայքի միջոցով։ Նախնական հաղորդագրությունների համաձայն՝ երիտասարդ վանականներին գայթակղել են անվճար ավիատոմսերի, կացարանի և սննդի խոստումներով: Նրանց ասել են, որ դպրոցականների համար տեղափոխելու են «ուսումնական նյութեր և քաղցրավենիք»:
Ըստ Daily Mirror-ի, ոստիկանության թմրանյութերի դեմ պայքարի բյուրոն ձերբակալել է նաև ենթադրյալ կազմակերպչին։

В аэропорту Шри-Ланки задержали 22 буддийских монаха со 110 кг наркотиков
В международном аэропорту Шри-Ланки полицейские задержали буддийских монахов, которые перевозили более 110 кг наркотических веществ. Конфискация запрещенных препаратов стала крупнейшей в истории аэрогавани. Общая стоимость изъятых веществ оценивается в 1,1 млрд рупий (около $11,6 млн). Об этом сообщило местное издание Daily Mirror.
22 монаха возвращались из Таиланда, где отдыхали четыре дня. Как сообщили источники газеты, каждый перевозил в своем чемодане около пяти килограммов наркотиков, которые были спрятаны в потайных стенках багажа.
По данным следствия, трафик организовали трое монахов, а соучастников завербовали через социальные сети. Организаторы пообещали молодым сподвижникам бесплатный перелет, проживание и питание. Предположительно, монахов использовали в темную — их заверили, что они будут перевозить учебники и сладости для школьников.
Как пишет DM, полицейские из бюро по борьбе с наркотиками арестовали предполагаемого организатора наркоэкспедиции.